Skip to content Skip to footer

Barwy wnętrza

Biel

Barwy wnętrzaNiektórzy twierdzą, że uspokaja emocje i pobudza wyobraźnię. Inni twierdzą, że jest czysty i sterylny. Cokolwiek by nie uważać, biały jest kolorem, który wymaga odpowiedniego podejścia. Zwłaszcza, jeśli jest barwą dominującą w wystroju wnętrza.

Wykorzystanie bieli może być bardzo różne. Najłatwiej spróbować z meblami. Białe komody, stylizowane na stare, zniszczone drewno stoły czy pokryte białą farbą oparcia foteli mogą być wykorzystane jako kontrast do barwnych dodatków lub drewna na podłodze. Takie rozwiązanie przywodzi na myśl rustykalne wnętrza sprzed lat ? małe domki zagubione gdzieś na francuskiej prowincji. Jeśli dodać do tego zasłony swobodnie powiewające w oknach i dodatki w postaci wazonów z bzami czy chustę wiszącą na krześle ? możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie i znaleźliśmy w saloniku romantycznej damy, która akurat wyszła na spotkanie.

Pomarańcz

To w zasadzie wariacja na temat. Kolor pomarańczowy jest tu punktem wyjścia, a efekt docelowy niewiele ma wspólnego z ognistą barwą, z jaką moglibyśmy go kojarzyć. To raczej różne odcienie barw lekko do niego nawiązujących: także różu czy fioletu.

Wybierając takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać o tym, że przesada zawsze kończy się źle. Stąd zarówno róż jak i pomarańcz powinny być stonowane, najlepiej złamane. Tak, aby efekt przypominał wykorzystanie przesłony w aparacie fotograficznym. Dlaczego? Zbyt jaskrawe barwy rodzą agresję, powodują, że się denerwujemy. Bardziej stonowane z kolei wyciszają nas i pozwalają nam w łatwiejszy sposób osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Wybierając wariant wariacji na temat pomarańczy warto pamiętać o tym, że przede wszystkim kolory wykorzystywane będą na ścianach i dodatkach. Sprawdzą się duże, jednobarwne powierzchnie, bez ozdób i dodatków. Przykładem może być pomalowana ciemniejszym kolorem ściana naprzeciw wejścia. Same meble możemy wybrać w barwach kremowych.

Błękit

To pełny spokój i odpoczynek. Im go więcej, tym poczucie przebywania na chmurce silniejsze. Oczywiście, nie należy przesadzać. Za dużo niebieskiego sprawi, że pokój będzie monotonny. A jak wiadomo, żadna monotonia nie jest pożądana.

Wybierając wnętrze w kolorze niebieskim warto zastanowić się, w jaki sposób można wykorzystać barwy przy doborze dodatków. Błękity i inne odcienie tego koloru kojarzą się przede wszystkim z klimatami morskimi. Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest więc stworzenie pokoju marinistycznego, w którym pojawią się muszle, sieci czy fragmenty łodzi. Te i inne atrybuty morza nadadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu. Ale uwaga ? nie można przesadzić.