Skip to content Skip to footer

Jak nie dać się oszukać na zakupie opału?

Zakup porządnego opału na zimę, wbrew wszelkim opiniom wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Producenci stosują niestety wiele trików, aby przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów, dlatego też warto wybrać uczciwy skład węgla, który nie naciąga swoich klientów.

Jak nie dać się oszukać?

Kupując węgiel w workach nigdy nie zaszkodzi zapytać się po prostu sprzedawcę o certyfikaty i stosowane zaświadczenia. Wbrew pozorom nie jest to żaden wstyd, tylko zwykłe prawo konsumenta. Dzięki certyfikatom i specjalnym zaświadczeniom błyskawicznie dowiemy się skąd dany skład węgla sprowadza tak naprawdę swój opał. Warto korzystać z usług takich dostawców, którzy współpracują z solidnymi polskimi kopalniami. W dzisiejszych czasach uważać należy przede wszystkim na węgiel i koks w workach, który sprowadzany jest ze wschodniej granicy, a dokładniej mówiąc z Rosji.

Na co uważać?

Węgiel w workach obcego pochodzenia należy traktować z bardzo dużą rezerwą. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że węgiel który jest importowany z Rosji jest przeważnie węglem niepłukanym, dlatego też w jego składzie znajduje się dużo kamieni. Nawet w bardzo dobrych piecach na ruszcie może pozostać bardzo dużo zanieczyszczeń. Jak łatwo się domyśleć kamień ma ogromny wpływ na spalanie, dlatego też należy uważać na opał z Rosji. Co najgorsze wschodni węgiel jest bardzo często węglem miękkim, który może pękać i szybko zmieniać się w zwykły miał.

Nie tylko cena

Kupując węgiel albo koks w workach należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na cenę za tonę. Dobry węgiel niestety musi kosztować, dlatego też nie można na nim oszczędzać. Jeżeli różnice w dwóch składach za ten sam rodzaj węgla wynosi około 100zł za tonę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tańszy węgiel jest bardzo niskiej jakości.

Kaloryczność opału

Zdecydowanie najważniejszym parametrem węgla od http://www.alpari.com.pl/detal jest oczywiście jego kaloryczność, czyli ilość ciepła, którą możemy uzyskać za spalenie kilograma danego opału. Rosyjski węgiel posiada bardzo niską kaloryczność na poziomie około 22 MJ/kg. Jeżeli chodzi o porządny polskie węgiel kamienny, to jego kaloryczność średnio wynosi około 27–28 MJ/kg. W dłuższej perspektywie wybranie tańszego rosyjskiego węgla może okazać się bardziej kosztowniejszą inwestycją niż polski węgiel w workach. Jeżeli jeden skład węgla zaoferował nam porządny opał, to warto co sezon dokonywać właśnie tam zamówień, nawet jak znajdziemy tańszą ofertę, której nie mamy możliwości przetestowania.