Skip to content Skip to footer

Inteligentny dom – podstawowe technologie

Coraz popularniejsza staje się koncepcja inteligentnego domu, którym można zarządzać z każdego miejsca na świecie i bez problemu, z pomocą kilku kliknięć uruchamiać poszczególne funkcjonalności obiektu mieszkalnego. Jest to bardzo przyszłościowe i coraz więcej osób stara się wdrażać u siebie w domach takiego rodzaju rozwiązania. Szczególnym atutem tychże technologii okazuje się wyjątkowa łatwość adaptacji takich technologii. W zależności od oczekiwań można wdrażać systemy w oparciu o przekaźniki bistabilne albo też inteligentne gniazdka.

Czym są te inteligentne gniazdka?

Inteligentne gniazdka do podstawa wdrażania inteligentnego systemu zarządzania domem. Powszechnie kojarzone są takie rozwiązania, jak systemy alarmu zintegrowane z otwieraniem bramy, sterowaniem oświetleniem etc. Również wdrożenie takich rozwiązań, jak efektywne sterowanie poszczególnymi sprzętami domowymi jest możliwe, dzięki takim rozwiązaniom jak inteligentne gniazdka albo przekaźnik bistabilny z włącznikiem. Zasada działania tych elementów jest nieco zróżnicowana, niemniej jednak cel i przeznaczenie jest takie samo – zagwarantować automatyzm pewnych działań i możliwość włączania pewnych urządzeń elektrycznych z użyciem zewnętrznego sterowania elektronicznego.

Jak jest klasycznie?

Klasycznie jest oczywiście tak, że nie jest potrzebny żaden specjalny przekaźnik impulsowy. Żeby włączyć światło wystarczy mieć odpowiedni przycisk, aby zamknąć obwód i tym samym uruchomić oświetlenie. Problem się czasami pojawia, gdy dla przykładu istnieje kilka przycisków oświetlenia do swojego pomieszczenia. Możliwe byłoby zaprogramowanie sieci w taki sposób, aby mogła ona być efektywnie sterowana manualnie. Niestety, ale niesie to za sobą koszty, problemy oraz nadmierne obciążanie sieci elektrycznej w pewnych miejscach.

Co dają przekaźniki bistabilne?

Zasada jest ich działania jest prosta. Przekaźnik jest bistabilny, bo ma dwie pozycje stabilne wynikające z konfigurowanego ustawienia. Tak więc uzyskuje on stabilne położenie przy zamknięciu oraz otwarciu obwodu, mogąc tym samym samoczynnie zmieniać położenie, na przykład przy przerwaniu stałego zasilania. System jest bardzo interesujący. Przekaźniki są sterowane zewnętrznie za pomocą specjalnych sterowników i pilotów. Połączenie z domowym alarmem może w krytycznej sytuacji uruchomić na przykład oświetlenie w całym budynku, gdyby była taka potrzeba. Przekaźnik impulsowy ma jednak o wiele więcej atutów, o których trzeba koniecznie tutaj wspomnieć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.egniazdka.pl/przekazniki-bistabilne-c-12_15.html