Skip to content Skip to footer

Cel: dobrze się wyspać

Wystrój sypialniKłopot ze snem jest taki, że przeważnie jest go za mało. A nawet jeśli czasowo wszystko się zgadza, to albo łóżko jest niewygodne, albo pokój za jasny, albo ulica za głośna. Tak jednak, jak czas snu można wydłużyć, tak sypialnię dopasować do indywidualnych potrzeb.

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć jest miejsce, w którym będzie się znajdowała. Oczywiście, w przypadku mieszkań w bloku czy kamienicy tego rodzaju rozważania są często czysto teoretyczne, jednak warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze miejsca na sypialnię nawet wtedy, kiedy mamy wybrać jeden z dwóch pokoi w M4.

Podobno najbardziej neutralne położenie sypialni to południe. Dzięki temu będzie w niej jasno, a więc przyjemnie. Taki pokój nie będzie też zbytnio się nagrzewał w ciągu dnia. W przeciwieństwie do drugiej polecanej lokalizacji ? zachodniej. Co do wschodu, to sprawdza się jedynie wtedy, kiedy wcześnie wstajemy. Kto lubi pospać, powinien wybrać inny kierunek.

A co z północą, mógłby ktoś zapytać. Otóż północ jest najgorszym z możliwych rozwiązań. W takiej sypialni zawsze będzie ciemno, zimno i ponuro.

Tyle o położeniu. Czas na wielkość. Sypialnia powinna być przestronna. Ciasne pomieszczenia będą powodowały narastanie poczucia zamknięcia i dyskomfortu. Poza tym w dużej sypialni zmieści się duże i wygodne łóżko. A to właśnie ono jest podstawą naszego wypoczynku.

Podstawową rzeczą, która decyduje o tym, czy na łóżku śpi się dobrze, czy źle, jest materac. Po pierwsze musi być duży. Dla osoby dorosłej, która śpi sama ? co najmniej 80 cm szerokości. Długość zależy od wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że powinna o 20 cm przekraczać wzrost osoby śpiącej.

Po drugie, materac musi też charakteryzować się odpowiednią sprężystością i twardością. Materac o dobrej charakterystyce powinien być miękki na wysokości barków i łydek, średnio twardy w okolicach głowy, miednicy i stóp oraz twardy tam, gdzie znajduje się kręgosłup. Jego powierzchnia musi być równa i układać się w literę S kiedy położymy się na wznak. Na taki materac warto wydać więcej pieniędzy ponieważ tylko odpowiednia jego jakość zagwarantuje dobry sen.

O czym jeszcze należy pamiętać kiedy urządza się sypialnię? O tym, żeby ? w miarę możliwości ? znajdowała się jak najdalej od pomieszczeń, w których spędzamy resztę dnia. Do sypialni przychodzi się spać i nic więcej nie powinno się tam robić. Niedopuszczalne jest wstawianie do sypialni biurka. Praca w miejscu gdzie się odpoczywa będzie nieefektywna. Odpoczynek z kolei ? nieudany.