Skip to content Skip to footer

Ekologiczne rozwiązanie niewygodnego problemu ścieków

Przydomowe oczyszczalnie to świetny wybór głównie w sytuacjach, gdy nie ma się możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się popularnością i wypiera stosowanie szamba. Zbiorniki bezodpływowe są dużo tańszą opcją, jednak koszty za przydomowe oczyszczalnie zwracają się w ciągu kilku lat.

Oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych – zalety

Oczyszczalnie biologiczne dla domków jednorodzinnych to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego szamba. Wbrew pozorom nie wymagają one obecnie dużej powierzchni na system drenażowy. Ponadto nie ma potrzeby dodawania do urządzenia biopreparatów. Dodatkowo nie wydzielane są brzydkie zapachy.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków zaprojektowano tak, by spełniały one najwyższe standardy unijne, nie potrzebowały dużej ilości miejsca, mogły być zamontowane przy dowolnym poziomie gruntowych wód oraz nie wymagać stosowania biopreparatów.

Oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych to urządzenie, w którym w jednym zbiorniku zachodzą procesy beztlenowe i tlenowe redukcji zawiesiny. Po ich zakończeniu otrzymuje się oczyszczone ścieki, które można wykorzystać odprowadzając je do wód powierzchniowych bądź do gruntu.

Eksploatacja biologicznych oczyszczalni dla domków jednorodzinnych

Eksploatacja urządzenia polega na wywozie raz do roku części mineralnych gromadzących się na dnie przydomowej oczyszczalni. Do dostarczenia tlenu dla bakterii tlenowych niezbędna jest również energia elektryczna.

Łączne koszty eksploatacji to kwota oscylująca wokół 300 zł w skali roku, na co składa się około 200 zł za wykorzystaną energię i 100 zł za wywóz osadu. Jest to o około 7-8 razy mniej niż w przypadku wywozu ścieków z szamba, lecz także 2-3 taniej porównując to do systemów kanalizacyjnych.

Jedynym minusem jest dość duży koszt, jaki trzeba ponieść na samym początku. Jednak kwota ta zwraca się już po kilku latach. Można więc powiedzieć, że jest to najtańszy sposób pozbywania się ścieków.

Innowacyjne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie niewygodnego problemu

Oczyszczalnie biologiczne dla domków jednorodzinnych stanowią ekologiczne rozwiązanie, które pomaga ponadto zaoszczędzić pieniądze i eliminuje problem brzydkiego zapachu, który często towarzyszy innym metodom. Tak naprawdę jest najtańszym sposobem pozbycia się ścieków i do tego przyjaznym dla środowiska.

Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem nie tylko w przypadku, gdy nie można podłączyć domu do systemu kanalizacji. W każdym wypadku będzie to dobry wybór, który pozytywnie wpłynie na komfort i finanse domowników.