Skip to content Skip to footer

Mieszkanie w kamienicy czy apartamencie?

Zakup nowego mieszkania to decyzja często na co najmniej kilkanaście lat i dlatego tak trudno ją podjąć, tym bardziej, że na rynku mamy naprawdę ogromne nasycenie zarówno obiektami z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W wielkich miastach mieszkania do kupienia znajdują się zarówno w centrach, jak i na obrzeżach. Wciąż powstają także nowe budynki o jakości apartamentowców. A co powiedzieć o kamienicy? Jak widać, czynników o rozważnie jest naprawdę sporo.

Nowoczesny apartament

Nowe bloki o wysokim standardzie, budowane z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii powstają jak grzyby po deszczu. Ciągle jest na nie popyt, chociaż podaż sukcesywnie spada, ponieważ w większych miastach zaczyna brakować gruntów pod uch budowę. Dlatego też apartamenty często powstają na obrzeżach miast. Jest to zarówno minusem, jak i plusem, ponieważ obrzeża miast gwarantują więcej ciszy i kameralnego klimatu, jednakże dojazd do pracy czy szkoły może być utrudniony.

Mieszkanie w nowoczesnym apartamencie to również pewność doskonale rozbudowanej infrastruktury. Ponadto nierzadko budynek jest chroniony i monitorowany, co zapewnia bezpieczeństwo. To tylko niektóre zalety tych mieszkań.

Kamienica – dom z klimatem

Z drugiej strony, w naprawdę dobrych punktach miasta, nieraz w centrum znajdują się kamienice, w których mamy mieszkania do kupienia. Nieraz wymagają one remontu, ale również cechują się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to niezwykły klimat, stare parkiety, ciekawa aranżacja i wysokie pomieszczenia.

Z drugiej strony grube mury mogą powodować trudności z ogrzaniem mieszkania. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, czy kamienica jest podłączona do miejskiego ogrzewania, ponieważ jeżeli tak nie jest to będziemy musieli zdecydować się na przykład na ogrzewanie elektryczne, które jest drogie.

Niełatwy wybór

Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami oczywiście nie jest jedyny, jednakże jeżeli zastanawiamy się pomiędzy nowym budownictwem a kamienicą, trzeba pomyśleć, na jakimi cechami mieszkania nam zależy. Być może decydującym elementem będzie lokalizacja czy cena.

Zarówno apartamenty z rynku pierwotnego, jak i mieszkania w kamienicy dają możliwość samodzielnej aranżacji, co jest ich naprawę wyjątkową zaletą, ponieważ można stworzyć mieszkania zupełnie we własnym klimacie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud