Skip to content Skip to footer

Wędzarnia ogrodowa – coraz popularniejszy produkt na polskim rynku

Wędzarnia ogrodowa to fantastyczny wynalazek dla każdego, kto pragnie samodzielnie przygotowywać pyszne specjały dla całej rodziny. Ponadto coraz więcej producentów stawia na ilość, a nie ma jakość, dlatego wędzarnie ogrodowe stanowią doskonałą alternatywę dla mięs i wędlin kupowanych w sklepach.

Co to dokładnie jest wędzarnia ogrodowa?

Najogólniej rzecz ujmując jest to specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest konserwacja mięs, serów, ryb czy wędlin za pomocą dymu. Na rynku można spotkać zarówno wędzarnie profesjonalne, jak i te przeznaczone dla klientów indywidualnych, którzy pragną ustawić wędzarnię u siebie w ogrodzie.

Wewnątrz wędzarni wiesza się gotowe produkty na specjalnych hakach co pewien czas obracając je ręcznie oraz dbając o to, aby wewnątrz komory była odpowiednia ilość dymu oraz temperatury. Decydując się na ustawienie takiego urządzenia we własnym, przydomowym ogrodzie, należy zwrócić uwagę na jego stylistykę oraz rozmiar.

Sposoby wędzenia

Wyróżnia się dwa sposoby wędzenia produktów w wędzarni: na zimno oraz na gorąco. Wędzenie na zimno odbywa się w temperaturze ok. 30-32 stopnie i może trwać nawet całą dobę. W takiej temperaturze można bez przeszkód wędzić różnego rodzaju sery, ryby lub delikatne wędliny.

Z kolei wędzenie na gorąco odbywa się zazwyczaj w temperaturze 60-90 stopnie i cały proces trwa wówczas ok. 4-5 godzin. prawidłowe wędzenie mięs powinno odbywać się w temperaturze 66-72 stopnie. Sposób ten wymaga podtrzymania miarowego ognia w ciągu kilku pierwszych godzin w taki sposób, aby było go mniej niż dymu. Wraz z postępem wędzenia powinno się stopniowo zwiększać temperaturę.

Rodzaje wędzarni ogrodowych

Wyróżnia się kilka rodzajów wędzarni, które mogą stanąć w przydomowych ogródku. Jeśli przy domu nie ma zbyt dużo miejsca, można zakupić małe, przenośne urządzenie, które po wędzeniu można schować do garażu, aby nikomu nie przeszkadzało. Ponadto na rynku zakupić można również wędzarnie elektryczne, które swobodnie można przewozić z miejsca na miejsca i zabrać ze sobą na wakacje.

Oprócz wersji mobilnych są również wersje stacjonarne: murowane oraz drewniane. Wędzarnia ogrodowa murowana może zostać wykonana przez wykwalifikowanego murarza, lub można kupić gotowy produkt w niektórych sklepach kamieniarskich.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl