W ostatnim czasie jako najbardziej ekonomiczne uznaje się mycie naczyń w zmywarce. Okazuje się jednak, że nawet przy ręcznym myciu naczyń wcale nie trzeba zużywać dużo wody i środków myjących, a sama czynność nie zabierze dużo czasu.
Kiedy nie warto używać zmywarki?
Zmywarka do naczyń jest niewątpliwie niezwykle wygodna. Jednak nieraz ręczne mycie naczyń w kuchni jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Na pewno nie warto używać zmywarki do mycia delikatnego szkła i porcelany, zwłaszcza tej zdobionej złoceniami. Kruche naczynia mogą się przewrócić i potłuc, a złocenia zostaną zmyte. Do zmywarki nie warto też wkładać srebrnych, posrebrzanych czy pozłacanych sztućców, bo mogą zostać uszkodzone. Warto też zachować ostrożność przy sztućcach ze stali nierdzewnej.
Jeśli brudnych naczyń jest niewiele, to też lepiej umyć je ręcznie. Będzie szybciej i oszczędniej.
Dobry środek myjący to podstawa
Jeśli niezbędne jest Ręczne mycie naczyń w kuchni, to warto postawić na dobry środek myjący. Powinien być skuteczny, czyli dobrze usuwać brud, z tłuszczami na czele. Ponieważ wiele osób nie używa rękawiczek gumowych do mycia naczynia, lepiej sprawdzić, czy wybrany płyn jest łagodny dla skóry rąk.Oprócz płynu do ręcznego mycia naczyń w kuchni niezbędne są także gąbka lub ściereczka, specjalne druciaki oraz szczoteczka. Bardzo ważne jest utrzymanie tych przedmiotów w czystości. Gąbki i ściereczki należy często wymieniać.
Mycie też trzeba zaplanować
Ręczne mycie naczyń w kuchni wcale nie musi zajmować dużo czasu. Wystarczy dobrze tę czynność zaplanować.Rozpocząć należy od oczyszczenia naczyń z resztek jedzenia, a następnie ich posortowania. Najpierw myje się szkło, potem kubki i talerze. Na końcu sztućce i garnki. Do ręcznego mycia naczyń najlepsze są zlewozmywaki dwukomorowe. Wtedy do jednej komory nalewa się wody, do której dodaje się płynu do mycia naczyń. W drugiej komorze płucze się umyte naczynia.Umyte naczynia najlepiej układać na suszarce, a następnie wytrzeć ścierką, żeby usunąć ewentualne zacieki.