Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w Legnicy. To trzecie pod względem zaludnienia miasto w województwie dolnośląskim, jest wręcz idealnym rynkiem dla wszystkich zainteresowanych sprzedażą, bądź kupnem mieszkania na sprzedaż. Czy warto skorzystać z pomocy pośrednika, czy też lepiej zrobić wszystko samemu?
Czy warto powierzyć się innym?
Sprzedaż mieszkania w Legnicy jest sprawą dość problematyczną. Tutejszy rynek jest wręcz nasycony podobnymi do siebie ofertami mieszkań na sprzedaż. Jeśli więc nie mamy czasu na przygotowanie ogłoszenia i – co ważne – zwyczajnie się na tym nie znamy, koniecznie zdecydujmy się na pomoc specjalistów.
Zwłaszcza, że decyzja ta nie uszczupli znacząco naszego portfela. Pośrednicy zwykle biorą dla siebie około 3 procent całej transakcji. Nie jest to dużo, zważywszy na cenę sprzedaży. Nawet jeśli do tej kwoty dodamy podatek VAT to i tak nie będzie to zbyt duża strata dla nas.
Co możemy zyskać?
Jeśli posiadamy mieszkanie na sprzedaż i zdecydujemy się na pomoc specjalistów, możemy liczyć na szereg udogodnień. Pierwszym z nich będzie wycena. Pośrednicy zatrudniają zwykle własnych rzeczoznawców, którzy określają cenę mieszkania korzystnie dla sprzedającego. Po drugie – korzystając z pośrednika możemy być pewni jego zaangażowania. Zależy mu przecież na sprzedaży nieruchomości.
Po trzecie – zyskujemy odpowiednią promocję, czyli to, na co nigdy do końca nie będzie nas stać, jeśli sprzedamy mieszkanie „własnoręcznie”. Wreszcie na koniec, korzystając z pomocy pośrednika możemy liczyć na pełną pomoc prawną, z wypełnieniem formalności włącznie.
Jak powinna wyglądać umowa?
Jeśli wystawiamy mieszkania na sprzedaż za pomocą pośrednika, musimy pamiętać o kilku szczegółach, jakie winny znaleźć się w umowie. Pierwszą z nich powinna być wysokość prowizji, jaką nalicza pośrednik. Druga informacja powinna dotyczyć sytuacji, w których obydwie strony mogą rozwiązać umowę.
Z kolei trzecia informacja, powinna jasno definiować zakres czynności, do wykonania których zobowiązuje się pośrednik. Jest to szczególnie ważne w kontekście dalszej współpracy pomiędzy podmiotem sprzedającym a jego pośrednikiem, gdyż określa zadania które stoją przed obydwoma stronami sporządzonej umowy.
Artykuł powstał we współpracy ze Modernbud