Skip to content Skip to footer

Budujemy dom z paczki

Ile kosztuje gotowy domek przeznaczony do samodzielnego montażu? Wszystko zależy od wyposażenia. Domek w wersji podstawowej, wyposażony w podłogę, szczelny dach i okna z okiennicami, nierzadko też z dobudowaną werandą, kupimy już za mniej niż 10 tys złotych. W ramach tej ceny możemy liczyć oczywiście na to, że domek będzie wyprodukowany z dobrej jakości drewna: solidnie wysuszonego i zaimpregnowanego metodą ciśnieniową.

Domki bez pozwolenia na budowę

Domek tego typu kupuje się zwykle po to, aby ustawić go bezkolizyjnie na działce bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Aby jednak było to legalne, powierzchnia takich obiektów nie może być większa niż 35 m2. Przeglądając ofertę sklepów szybko zauważymy, że bez problemu znajdziemy domek nawet o tej wielkości, w którym znajdzie się miejsce na salon z aneksem kuchennym i wydzieloną łazienką. Często też jest tam weranda i ładnie oszklona ściana frontowa.

Duże domy ze sklepu

Gdy jednak chcemy kupić większy domek, wówczas już konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby uzyskać takie pozwolenie, działka, na której postawimy domek musi mieć dostęp do drogi publicznej, a także przyłącze do mediów. Tutaj nie ma ograniczenia jeśli chodzi o powierzchnię mieszkalną domku. Nie ma też ograniczeń dla ceny – domy bez działki, kupowane w sklepach, mogą być na przykład piętrowe lub mogą mieć zamieszkałe poddasze. Są wyposażone w sanitariaty. Ze względu na dużą kubaturę, należy takie domy osadzić na trwałych fundamentach, a nie tylko – jak mniejsze modele – na wylewce betonowej, tudzież na zakotwionych legarach.

Kupno gotowego domku: z montażem, czy bez?

Gotowe domy bez działki docierają do nas z centrów dystrybucyjnych w częściach, złożonych w paczce. Dystrybutorzy oferują najczęściej fachowy montaż tego typu domów i warto zdać się na ich doświadczenie. Zwykle mają za sobą już kilkadziesiąt dokładnie takich samych realizacji, przeprowadzonych w najróżniejszych warunkach zewnętrznych. Każda działka jest inna – teren może być mniej lub bardziej podmokły, działki mogą mieć różnorodny spadek. Ekipa budowlana, która styka się z najróżniejszymi warunkami zewnętrznymi, ma możliwość wypracowania najlepszych metod na bezpieczne zainstalowanie domku. Takiej możliwości na pewno nie będziemy mieli my – jako amatorzy, instalujący po raz pierwszy daną konstrukcję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger