Skip to content Skip to footer

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe cieszą się coraz większą popularnością. Mają działanie terapeutyczne i wyciszające. Są polecane przy problemach z zasypianiem czy nadmiarze stresu. Z czego są produkowane? Na czym polegają ich niezwykłe właściwości? Jak wybrać najlepszą obciążającą kołdrę dla siebie?

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa to nietypowy rodzaj nakrycia. Jej podstawową funkcją nie jest ochrona przed zimnem, a stymulacja czucia głębokiego. Tego rodzaju okrycie, nazywane kołdrą czy kocem obciążeniowym, produkowane jest z tkaniny (najczęściej bawełny), lecz wypełnione nie pierzem czy syntetyczną pianką, a niewielkimi szklanymi kulkami umieszczonymi w specjalnych komorach.W efekcie kołdra jest znacznie cięższa niż te standardowe, sprzedawane w sklepach z tekstyliami sypialnianymi. Waga ma wywierać łagodny nacisk na ciało, a tym samym regulować napięcie i korzystnie wpływać na samopoczucie.

Zalety kołdry obciążeniowej – dlaczego warto?

Kołdry obciążeniowe są stosowane do tak zwanej integracji sensorycznej. Podczas terapii, kołdra stymuluje czucie głębokie, dzięki czemu łatwiej zorientować się w ułożeniu własnego ciała. Taka stymulacja korzystnie wpływa na koordynację i sprawność ruchową. Jest zalecana osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej czy osobom ze spektrum autyzmu lub ADHD.Korzystanie z kołder obciążeniowych polecane jest także tym, którzy szukają sposobu na wyciszenie i odstresowanie. Nacisk korzystnie wpływa na wytwarzanie hormonu szczęścia: serotoniny. Wprowadza w stan relaksu, ułatwia zasypianie, działa wspomagająco w leczeniu zaburzeń snu czy depresji i zaburzeń lękowych.

Gdzie kupić dobrej jakości kołdrę obciążeniową?

Decydując się na kołdrę obciążeniową, warto postawić na produkt renomowanego producenta. Kołdra powinna być solidna, starannie wykonana, a przede wszystkim dopasowana do konkretnej osoby – najlepiej wykonana na zamówienie.Dlaczego to tak ważne? Otóż kołdra obciążeniowa powinna mieć wagę wynoszącą 10% wagi osoby, która będzie z niej korzystać. Zbyt ciężka, wywoła nadmierny nacisk, co może być szkodliwe dla zdrowia – pojawi się uczucie nadmiernej ciężkości, niepokoju i dyskomfortu. Z kolei jeśli kołdra będzie zbyt lekka, może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Kołdry obciążeniowe dostępne są w ofercie Vege Home.

Leave a comment