Skip to content Skip to footer

Kinkiet – podstawowe zastosowanie elementu oświetleniowego

Każdy dom – i to niezależnie od sposobu aranżacji – posiada swój wyjątkowy i niepowtarzalny system oświetleniowy. Jego integralną częścią są oczywiście duże i potężne żyrandole, ale na nich on się nie kończy. Wręcz przeciwnie – ważną rolę odgrywają tu też kinkiety wewnętrzne, których rola jest co najmniej złożona.

Podświetlenie miejscowe

Czasami kinkiet wewnętrzny służy wyłącznie do podświetlenia wybranej przestrzeni. Mowa tu oczywiście o dekoracjach, które z różnych względów warto podkreślić lub… malować światłem. Istnieją kinkiety, które nadają się do tego celu w wyjątkowy sposób. Ich moc świetlna jest niewielka, a one same są włączane np. w sposób automatyczny.

Kinkiety w podświetleniu miejscowym mogą mieć też charakter czysto praktyczny. Mogą one służyć np. do podświetlenia schodów, korytarzy lub innych przejść, w przypadku których włączanie (zwłaszcza nocą) głównego oświetlenia jest po prostu nieopłacalne. W tym przypadku źródło światła musi być już nieco intensywniejsze.

Kinkiet a oświetlenie główne

Zdarza się, ze Kinkiety wewnętrzne pełnią rolę oświetlenia głównego. W tej roli sprawdzają się one przede wszystkim w małych pomieszczeniach, a także w niskich wnętrzach, których wysokość jest niższa niż 2.30 m. Tutaj dowolność aranżacyjna jest już znacznie większa, podobnie zresztą jak i moc kinkietów.

Wewnętrzne kinkiety oświetlenia głównego składają się najczęściej z kilku intensywnych źródeł światła, które bardzo często otoczone są specjalną, odbijającą światło płaszczyzną. Dzięki temu emitowane przezeń światło jest znacznie bardziej jednorodne i lepiej wypełnia przestrzeń.

Kinkiet w łazience

Czasami zdarza się, że kinkiety wewnętrzne są montowane w łazienkach. Ich rola jest tam dość ograniczona, gdyż służą one (głównie) jako pomocnicze oświetlenie luster i innych, podobnych płaszczyzn użytkowych. W takim wariancie ich moc, a w zasadzie napięcie zasilania jest zdecydowanie niższa.

Podsumowując, kinkiet wewnętrzny to bardzo wdzięczny, a zarazem uniwersalny system oświetleniowy. Niemniej nawet najlepszy model sprawdzi się tylko w określonych zastosowaniach. Nie ma kinkietu, który będzie idealny dla łazienki, salonu i przedpokoju.