Skip to content Skip to footer

Koks czy węgiel – wybór najbardziej ekonomicznego opału

Wybór ekonomicznego sposobu palenia bez wątpienia nie jest prosty. Dotyczy to w szczególności dużych zakładów przemysłowych, które do swojego funkcjonowania każdego dnia potrzebują tysięcy ton opału. Co zatem sprawdzi się lepiej – koks czy węgiel? Który surowiec jest tańszy, oraz bardziej wszechstronny?

Koks czy węgiel

Jeżeli chodzi o użytek domowy, koks jest jednym z tych materiałów opałowych, który jest używany naprawdę stosunkowo rzadko. Wynika to między innymi z dosyć dużej ceny za tonę koksu, ale też samej specyfiki tego materiału. Chociaż koks ma bardzo wiele pozytywnych cech, na przykład jest jednym z materiałów, przy spalaniu których praktycznie nie ma dymu, do efektywnego spalania potrzebuje jednak sporo tlenu. Dlatego właśnie nadaje się głównie do ogrzewania słabo ocieplonych starych domów. Tam palenie koksem jest najbardziej efektywne. W przypadku zakładów przemysłowych, potrzebny jest koks przemysłowy-opałowy. Jest on szeroko dostarczany między innymi do zakładów energetycznych, do hut żelaza oraz zakładów odlewniczych. Koksownie często umiejscowione są właśnie w okolicach tego typu dużych zakładów przemysłowych.

Koks cena za tone

Ze względu na rozkwit tego typu dużych zakładów przemysłowych w ostatnich latach, notuje się również dużo większe zainteresowanie koksem jako materiałem opałowym. To właśnie wpłynęło za znaczny wzrost ceny koksu za tonę, która była wyjątkowo wysoka na przykład w latach 2008-2009. Kto zatem uważa, że koks to już prehistoria i materiał praktycznie nieużywany, zdecydowanie wykazuje małą wiedzę dotyczącą przemysłu. Koks to niemal czysty węgiel, która wytwarza się w skomplikowanych procesach technologicznych. To między innymi wpływa na fakt, że koks cena za tone, to nie jest mały wydatek. Doskonałe parametry spalania decydują jednak o wyborze koksu jako materiału dla przemysłu.

Węgiel workowany orzech

Chociaż do użytku domowego koksu stosowany jest stosunkowo rzadko, zupełnie na odwrót jest z węglem typu orzech. To jeden z wciąż najbardziej popularnych materiałów opałowych. Węgiel workowany orzech jest często wybierany między innymi ze względu na przystępną cenę oraz dobrą kaloryczność. Do gospodarstw domowych to jeden z najbardziej ekonomicznych, chociaż niekoniecznie najbardziej czystych materiałów opałowych.

Leave a comment