Własny pięknie utrzymany ogród to marzenie wielu Polaków. I nie ważne, czy mieszkają w dużym mieście i do dyspozycji mają jedynie kilkadziesiąt metrów kwadratowych mieszkania w bloku z niewielkim balkonem, czy ich lokum położone jest z dala od ruchliwych ulic miasta. Kilka arów ziemi z drzewami, kwiatami i mała architekturą ogrodową warte jest nie tylko marzeń, ale także planów, które należy zrealizować.
Planowanie ogrodu
Myśląc ogród, zazwyczaj widzi się równe szpalery drzewek owocowych i krzewów, zadbane rabaty kwiatowe i grządki warzywne, ale przecież ogród to nie tylko roślinność. Jeśli chce się mieć ogród, który cieszyć będzie oczy zarówno latem, jak i zimą, trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować wszystkie jego elementy. Warto pomyśleć nie tylko o roślinach, ale także małej architekturze ogrodowej, wśród której znajdzie się sauna ogrodowa.
Rośliny ogrodowe
w zależności od wielkości ogrodu, jego położenia, rodzaju gleby oraz nasłonecznienia, dobór roślin będzie bardzo różny. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę preferencję właścicieli ogrodu. Entuzjaści zdrowej żywności i życia w zgodzie z naturą postawią na ogród złożony z wielu grządek warzywnych, na których pysznić się będą różne gatunki waży: marchewki, pietruszki, pasternaku, wszelkich kapust, grochu i fasoli oraz dorodnych dyń, kabaczków i patisonów. Nie może też zabraknąć popularnych pomidorów i ogórków. W części poświęconej sadowi znajdą się drzewka owocowe i krzewy porzeczki, agrestu, malin.
Osoby spragnione relaksu na łonie natury postawią na kiaty i inne rośliny ozdobne.
Mała architektura ogrodowa
Aby relaks w ogrodzie był niczym niezmącony i pełny, nie wolno zapominać o zaplanowaniu miejsc wypoczynku. Może to być ukryta wśród bluszczy, pnących róż i klematisów altana albo ustawione w cieniu drzew meble ogrodowe: ławy, krzesła i sofy. Warto pamiętać też o huśtawce. Ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie sauny w ogrodzie. I choć mogłoby się wydawać, że to pomysł dla właścicieli większych areałów, to nic bardziej mylnego. Sauna ogrodowa mieści się nawet w niewielkim ogrodzie, gdyż obecnie na rynku znaleźć można bardzo ciekawe rozwiązania. Wystarczy dostęp do prądu elektrycznego, by ustawić drewnianą altankę, w której zmieści się sauna ogrodowa na podczerwień. Bardziej wymagający miłośnicy sauny zdecydują się na saunę fińską lub rzymską. Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią właściciela ogrodu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.