Skip to content Skip to footer

Sauna we własnym domu

Większość z nas uważa, iż z sauny skorzystać można jedynie w ramach wizyty na siłowni, basenie, czy też w czasie relaksacji w SPA. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować montażu sauny we własnym domu. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne oraz nie pociąga za sobą tak wysokich kosztów, jak większość przypuszcza. Jak przygotować się na montaż sauny?

Najlepsza lokalizacja

W pierwszej kolejności należy określić najlepszą lokalizację dla naszej sauny. Jeżeli nie mamy dużych wymagań dotyczących rozmiarów kabiny 1.5 do 2 mkw będzie odpowiednią przestrzenią dla domowej mini sauny. Decydując się na tego rodzaju minimalistyczne rozwiązanie możemy z powodzeniem założyć, iż koszt budowy i montażu nie przekroczy 7 – 8 tysięcy złotych.

Wybierając miejsce na montaż sauny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiedni poziom wentylacji. Jeżeli wybrane przez nas miejsce nie zagwarantuje odpowiedniego przepływu powietrza stwarzamy nie tylko ryzyko uszkodzenia sauny, ale również ryzykujemy własnym zdrowiem.

Odpowiednia wentylacja

Poprzez odpowiednią wentylację rozumie się swobodny przepływ powietrza zarówno wewnątrz kabiny, jak i w pomieszczeniu, do którego trafiać będzie nagrzane powietrze. W przypadku kabiny jako system wentylacji mogą posłużyć otwierane drzwiczki. W tego typu niewielkich instalacjach świetnie sprawdzi się również wentylacja grawitacyjna.

W przypadku pomieszczenia musimy zadbać, aby powietrze mogło swobodnie przepływać wokół kabiny. W tym celu podczas montażu należy pozostawić przynajmniej kilkucentymetrową przestrzeń między bokiem kabiny a ścianą. Ponadto, jeżeli w pobliżu kabiny będzie inne źródło ciepła przestrzeń między bokiem kabiny a ścianą powinna wynosić co najmniej 10 cm.

Wymagania techniczne

Wymagania techniczne będą uzależnione od rodzaju sauny. Jeżeli będziemy montować klasyczną suchą saunę wystarczy przyłącze elektryczne. Jeżeli jednak zdecydujemy się tzw. łaźnię parową będziemy musieli zagwarantować również:

– przyłącze wodne (najlepiej z ciepłą i zimną wodą)
– zasilanie elektryczne do generatora pary,
– odpływ do kanalizacji,
– podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Niema konieczności przyłączenia z ciepłą wodą, aczkolwiek pozwoli ono na montaż prysznica, którym będziemy mogli schłodzić ciało bez wychodzenia z kabiny.

Montaż saun oferuje firma Megiw.

Leave a comment