Skip to content Skip to footer

Mity o saunie fińskiej w domu

Sauna fińska do domu staje się obecnie coraz bardziej popularna. Niestety jednak na jej temat krąży naprawdę wiele zupełnie niepotwierdzonych i fałszywych informacji. Warto tutaj je obalić…

1) Sauna fińska do domu nie nadaje się do naszego klimatu

Czasem pojawiają się takie informacje, mówiące o tym, że sauny fińskie przydomowe to w zasadzi nadają się tylko i wyłącznie do północnych krajów, że u nas w Polsce nie ma sensu inwestować w taki wynalazek.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze – temperatury ujemne w naszym kraju pojawiają się bez mała od października i trwają do marca. Abstrahując zaś od tego, korzystanie z sauny nie jest uwarunkowane temperaturą zewnętrzną. Na zewnątrz może być całkiem ciepło a my i tak będziemy chcieli wejść do sauny.

2) Sauna fińska trudna jest do zaaranżowania w domu

Tu już zupełnie nic bardziej mylnego. Rzeczywiście – jej wilgotny odpowiednik, saunę parową nie jest łatwo zaaranżować, z uwagi na wysoce specyficzne warunki, w szczególności zaś znaczną wilgotność. Poza tym taka parowa sauna jest też często gorzej znoszona przez wiele osób.

Sauna fińska z kolei charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą i niską wilgotnością. Tu zatem nie mamy w zasadzie problemu z tym, jak zaaranżować taką saunę w domu – może ona znajdować się zarówno w budynku mieszkalnym, jak też stanowić wolny budyneczek na zewnątrz domu. Warto w tym momencie podkreślić to, o czym mówią budowniczowie saun – taka sauna nie jest ani bardzo kosztowna ani trudna do wykonania.

3)Sauna fińska nie działa na dobrze na zdrowie

Pojawiają się już także całkowicie absurdalne stwierdzenia np. że sauna nie jest wcale za zdrowa. Oczywiście jest to jak najbardziej błędne myślenie. Przede wszystkim bowiem regularnie stosowana sauna redukuje napięcie mięśni i poprawia ich ukrwienie jednocześnie także odżywiając je

Ponadto taka sauna fińska znacząco poprawia krążenie oraz stan układu oddechowego. Warto jeszcze dodać, że zasadniczo podnosi ona również odporność i hartuje ciało. Sauna fińska do domu znakomicie także oczyszcza cerę oraz organizm z toksyn.

Podsumowując – trochę mitów na temat sauny fińskiej do domu krąży. Mamy nadzieję, że tym tekstem nieco rozjaśniliśmy sytuację.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Leave a comment