Decydując się na remont mieszkania zakupionego z drugiej ręki możemy stanąć przed dylematem wymiany drewnianych okien na okna wykonane z PCV. Czy rzeczywiście warto wymieniać stare okna na nowe? Jakie zalety mają okna z PCV?
Już w pierwszej kolejności rozważań na temat okien w mieszkaniu – czy to okien wykonanych z drewna czy też okien z PCV – należy wskazać, że podstawową funkcją okien jest nie tylko doświetlenie pomieszczeń i stworzenie komfortowych warunków do mieszkania, ale również izolacja cieplna mieszkania. Wbrew pozorom to właśnie przez okna ucieka najwięcej ciepła zimą, jak i latem pomieszczenia z większą ilością okien nagrzewają się szybciej i mocniej niż pomieszczenia bez okien. Jak w tym kontekście wypadają okna drewniane i okna z PCV?
Okna z PCV – więcej zalet!
W przypadku okien z PCV możemy mówić o całej liście zalet w stosunku do okien drewnianych. Są one obecnie nie tylko znacznie tańsze w zakupie, gdyż w większości przypadków produkowane są maszynowo, ale również zapewniają znacznie większy poziom szczelności, większy komfort użytkowania oraz lepsze współczynniki izolacji cieplnej. O ile jeszcze kilka lat temu standardem były dwuszybowe okna z PCV, tak teraz coraz częściej w sprzedaży można spotkać okna z PCV bazujące na koncepcji wykorzystania trzech szyb. Przekłada się to oczywiście na polepszenie współczynników izolacji cieplnej i przenikalności cieplnej takich okien. Należy mieć również na uwadze, że o ile w przypadku okien drewnianych mieliśmy do czynienia wyłącznie z nieruchomym powietrzem, które pełniło rolę izolatora pomiędzy poszczególnymi szybami, tak w przypadku okien z PCV stosuje się gazy oferujące lepsze parametry. Takimi gazami o mniejszej przepuszczalności cieplnej są między innymi argon i krypton. Są to gazy jednocześnie nieszkodliwe dla naszego zdrowia, a tym samym przypadkowe uszkodzenie okna czy jego rozszczelnienie nam nie zaszkodzi.
Ciszej w mieszkaniu
Kolejną cechą okien z PCV, którą docenią wszyscy mieszkający w dużych miastach, a w szczególności wzdłuż ruchliwych arterii komunikacyjnych jest to, że tego typu okna zapewniają znacznie lepszą izolację akustyczną w stosunku do okien drewnianych. Decydując się na konkretne okna od konkretnego producenta warto go dopytać nie tylko o parametry izolacyjności cieplnej danego okna, ale również o zdolność do tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz. Parametr ten powinien być wyrażony wskaźnikiem Rw – im będzie on wyższy, tym okna będą pochłaniały więcej dźwięków i w mieszkaniu lub domu będzie ciszej.
Artykuł powstał we współpracy z firma Internorm