Skip to content Skip to footer

Pompy ciepła powietrze-woda w budownictwie

Ekologiczne rozwiązania w naszych czasach mają wielu zwolenników. Przykłada się do nich wielką wagę, między innymi w takiej dziedzinie gospodarki, jaką jest budownictwo. Jednym z zasadniczych tematów jest sprawa ogrzewania i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Z myślą o tym opracowano pompy ciepła powietrze-woda.

Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Społeczeństwo pilnie śledzi wszelkie typy rozwiązań w kwestii przyjaznego dla środowiska sposobu ogrzewania budynków. Niejednemu przedsiębiorcy i indywidualnemu klientowi przypadły do gustu pompy ciepła powietrze-woda. Jest to urządzenie zewnętrzne, nie wymagające skomplikowanych odwiertów. Potrzebne są prostsze przyłącza hydrauliczne i elektryczne. Zużywana jest niewielka ilość energii elektrycznej w celu pobrania ciepła z powietrza, gruntu lub wody.Dzięki temu zmniejszona jest emisja dwutlenku węgla do środowiska. Prosty montaż i obsługa są również korzystne dla otoczenia. Te całkowicie przyjazne dla ekologii pompy ciepła powietrze-woda oraz ich energooszczędność, nie wymagają podłączenia do komina, ani oddzielnego kanału wentylacyjnego.

Rozwiązanie korzystne finansowo

Ochrona środowiska jest priorytetem, jednakże dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść pomp ciepła powietrze-woda jest strona finansowa. Odnawialne źródła energii, z których korzystają pompy ciepła powietrze-woda są wyjątkowo korzystne dla finansów. Wystarczy spożytkować to, co już występuje w przyrodzie: wodę, powietrze czy też grunt. Koszty związane z instalacją pompy i późniejsza eksploatacja jest znacznie niższa niż przy wielu innych rozwiązaniach. Pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga kosztownych prac związanych z wykopami w celu dojścia do wód gruntowych.

Względy estetyczne i inne korzyści

Brak kominów i oddzielnego kanału wentylacyjnego sprawia, że budynek zyskuje pod względem wyglądu. Jest estetyczniejszy, gdyż nie ma konieczności umieszczania dodatkowych elementów związanych z systemem ogrzewczym. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że dzięki zastosowaniu odwracalnego obiegu można tej samej pompy używać do chłodzenia. Oczywiście, chodzi o modele najnowszego typu. Wewnątrz budynku również jest więcej możliwości, jeśli chodzi o zagospodarowanie powierzchni i przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

Leave a comment