Oświetlenie domu to przede wszystkim kwestia funkcjonalności, ale nie tylko. Światło ogrywa ważną rolę w życiu człowieka. Brak odpowiedniej jego dawki może stać się przyczyną problemów zdrowotnych, na przykład depresji. Niewystarczająca ilość światła może również przyczynić się do pogorszenia wzroku. Jak widać, oświetlenie to bardzo ważny element wyposażenia domu.
Jak oświetlić kuchnię, a jak salon?
Nie wszystkie pomieszczenia wymagają takiego samego oświetlenia. Jest jednak pewien element wspólny – żyrandole i kinkiety. Właściwie każde pomieszczenie posiada właśnie takie źródła światła. To one dają równomierne światło rozproszone po całym wnętrzu. Ich intensywność oraz barwa mogą się oczywiście różnić w zależności od rodzaju zastosowanych żarówek.
Najbardziej intensywne oświetlenie jest potrzebne w takich miejscach, jak kuchnia czy łazienka, gdzie wykonuje się czynności często wymagające precyzji. Tam też zazwyczaj stosuje się światło o barwie neutralnej bądź chłodnej. Cieplejsze barwy sprawdzą się w pokojach, na przykład w salonie. W tym pomieszczeniu warto zastosować oświetlenie pokojowe, które umożliwi dostosowanie intensywności do wykonywanej czynności. Poza żyrandolem i kinkietami salon można wyposażyć między innymi w lampy pokojowe.
Prawidłowe oświetlenie salonu
Oświetlenie pokojowe wbrew pozorom jest bardzo ważne. Może się wydawać, że planując rozmieszczenie i ilość źródeł światła, należy się skupić jedynie na takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Nic bardziej mylnego. Salon to miejsce, w którym spędza się mnóstwo czasu i wykonuje różnego rodzaju czynności, wymagające różnej intensywności oświetlenia. Podczas oglądania ulubionego serialu wystarczy włączyć jedno lub dwa dodatkowe źródła światła. Z kolei podczas czytania warto włączyć zarówno główne oświetlenie jak i co najmniej jedno dodatkowe.
Żyrandole i kinkiety z pewnością nie wystarczą do odpowiedniego oświetlenia salonu. Aby zapewnić domownikom prawidłową ilość światła w każdej sytuacji, należy wyposażyć pokój w lampy pokojowe – podłogowe lub stołowe, albo inne źródła światła, takie jak listwy LED czy oczka halogenowe. Dopiero połączenie głównych źródeł z dodatkowymi daje pewność, że w każdym wypadku zapewni się sobie prawidłowe oświetlenie dopasowane do danych oczekiwań.