Skip to content Skip to footer

Zalety drzwi przesuwnych

Niewątpliwie najnowszym trendem w aranżacji współczesnych budynków są duże przestrzenie szklane. Ten trend dotyczy zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i domów jednorodzinnych. Duże okna, szklane ściany nie tylko dobrze doświetlają pomieszczenia, ale optycznie powiększają ich powierzchnię.

Drzwi przesuwne zewnętrzne – zalety

Tego rodzaju drzwi stosowane są do oddzielenia przestrzeni między wnętrzem domu a otoczeniem. Duże szklane powierzchnie sprawiają, że to oddzielenie jest bardzo płynne i naturalne. Nie trzeba wychodzić na taras w chłodny poranek na taras, by podziwiać przyrodę za oknem, im większa panorama, tym doznania są większe.

Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na tworzenie bardzo dużych przeszkleń sięgających nawet 30 m szerokości. Mało tego, dzięki nim można przeszklić nie tylko jedną ścianę, ale nawet dwie sąsiadujące ze sobą. Takie panoramiczne drzwi nadają bryle domu niezwykłej lekkości i nowoczesności. Dodatkowo są bardzo łatwe w otwieraniu i nie wymagają dodatkowej przestrzeni na otwieranie skrzydeł.

Drzwi przesuwne zewnętrzne – na co zwrócić uwagę

Drzwi na taras są drzwiami zewnętrznymi, więc przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zapewnienie domownikom bezpieczeństwa. Szyby muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ramy i szyny uniemożliwiać podważenie i włamanie. Większość firm produkujących drzwi przesuwne zewnętrzne posiada w swojej ofercie tego typu rozwiązania i posiada na nie odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Tego typu drzwi powinny mieć zamki umożliwienie otwierania drzwi zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Bardziej zaawansowane rozwiązania stosują technologię elektroniczną, otwarcie lub zamknięcie drzwi odbywa się za pomocą pilota.

W przypadku dużych powierzchni szklanych problemem jest utrzymanie ich w odpowiedniej czystości. Patrzenie przez brudne szyby nie należy do przyjemności. Zatrudnianie specjalistycznej firmy do mycia szyb to dodatkowe koszty. Obecnie nie jest to jednak wielki problem. Wielu producentów oferuje szyby samoczyszczące się, które nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Specjalne powłoki sprawiają, że powierzchnia szyb samoistnie oczyszcza się pod wpływem promieni słonecznych UV, a po padającym deszczu nie zostaje na szybie nawet kropelka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Leave a comment