Skip to content Skip to footer

Stołek w wytwornej i innowacyjnej odsłonie

Stołek to pierwszy w historii mebel przeznaczony do siedzenia. Nigdy nie stracił na popularności, a to głównie ze względu na swoją praktyczność i funkcjonalność. Z drugiej strony mebel ten zajmuje w historii wzornictwa szczególne miejsce. Prosta konstrukcja taboretu, jego główna zaleta daje kosmiczną skalę możliwości projektowania. Stołek potrafi być prawdziwie zachwycającym i stylowym meblem. Dlatego też stołki i taborety kuchenne można nadal znaleźć w wielu domach i mieszkaniach. Dziś nawet zdobniczość i walor wnętrznarski są ważniejsze niż funkcjonalność mebla.

Stołek dla władcy, czyli krzesło kurulne

Choć pewnie kojarzymy taboret głównie jako prosty, wręcz prymitywny mebel, niegdyś stołek zarezerwowany był tylko dla najważniejszych osób w państwie. Własny stołek miał mieć także sam Juliusz Cezar. Pierwszym najbardziej znanym prostym siedziskiem władcy było krzesło kurulne. Krzesło to, choć tak naprawdę stołek było pięknie zdobione, także cenną kością słoniową. Jego drewniane nogi wyginały się w kształt litery S. Był to prawdziwy majstersztyk.

Barokowe królewskie taborety

Stołki były także bardzo popularnym meblem na dworze francuskiego króla Ludwika XIV. Choć nie siedział na nich sam król – ten zasiadał na tronie, taborety były przeznaczone dla wysoko urodzonych dam. Także wówczas funkcjonalność taboretu ustępowała jego wytworności. Taboret miał przede wszystkim cieszyć oko, a nawet zachwycać. To właśnie z Francji wywodzi się nazwa ‘taboret. Pochodzi od słowa bęben, który przypominał kształtem stołek.

Taborety i stołki nie przestały interesować rodziny królewskie nawet w czasach współczesnych. Kiedy na początku XX wieku projektant van der Rohe zaprezentował swój stołek na światowej wystawie w Barcelonie, ówczesna hiszpańska para królewska od razu się nim zachwyciła.

Ikona designu

To, co przeciętne oko postrzega jako zwykłe taborety kuchenne, dla projektantów stanowi niekończącą się inspirację. Designerzy mają tu duże pole do popisu. Wymyślają nowe typy siedzisk, modyfikują budowę nóg. Nadają stołkom innowacyjne kształty. Japoński projektant opracował model taboretu, który przypomina motyla. Wykorzystują do tworzenia nietypowe materiały. Taboret może być robiony z ratanu, wikliny oraz plastiku czy metalu. Istnieją taborety kuchenne, które przypominają korek szampana. Na koniec oczywiście zdobienia i kolory, które wnoszą nową jakość i odświeżają wizerunek naszego dobrego starego stołka.

Leave a comment