Skip to content Skip to footer

Własna sauna w ogrodzie? To świetny pomysł!

Z roku na rok przybywa w naszym kraju przydomowych saun. Moda na nie dotarła do nas ze Skandynawii, gdzie terapia gorącem jest elementem tradycji i kultury. Dlaczego przebywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze nagrzane jest do 100 °C, zyskuje w Polsce coraz szersze grono zwolenników?

Dlaczego warto korzystać z sauny?

Własna sauna zewnętrzna to bardzo dobra inwestycja w poprawę zdrowia i kondycji. Liczne przeprowadzone badania wykazały, że naprzemienne nagrzewanie i schładzanie ciała bardzo dobrze działa na układ krwionośny. Mężczyźni, którzy regularnie korzystali z sauny byli mniej narażeni na udar, zawał serca oraz inne tego typu schorzenia.

Dodatkowo terapia gorącem powoduje wzrost produkcji ciałek odpornościowych przez układ immunologiczny. Osoby często korzystające z sauny rzadziej chorują, a jak już dopadnie ich przeziębienie, to szybciej zdrowieją. Oczywiście nie należy zapominać, że przebywanie w saunie rozluźnia i relaksuje. Warto udać się do niej po ciężkim dniu w pracy.

Własna sauna to świetny pomysł

Zbudowanie sauny zewnętrznej w ogrodzie jest bardzo proste, wymaga jednak dość dużych nakładów finansowych. Wykonanie i realizację projektu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Specjaliści doradzą nam jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze.

Typowa sauna zewnętrzna ma postać domku lub beczki. Wykonana jest z wysokiej jakości drewna, najczęściej jest to świerk skandynawski lub jodła kanadyjska. Drewno musi być odporne na duże różnice temperatur, ponieważ w środku może być 100 °C a na zewnątrz -20 °C. Ogrzewanie może być tradycyjne, czyli na drewno, albo elektryczne.

O czym warto pamiętać korzystając z sauny?

Chociaż regularne przebywanie w saunie ma wiele zalet, to jednak nie wszyscy powinni z niej korzystać. Przeciwwskazaniami są choroby przewlekłe, np. nadciśnienie, a także znaczna otyłość. Warto przed pierwszą wizytą w saunie udać się do lekarza po poradę, czy możemy z niej korzystać. Wchodzenie do sauny po spożyciu alkoholu lub bezpośrednio po posiłku również nie jest wskazane.

Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw

Jeżeli jesteśmy zdrowi i odpowiednio nawodnieni, to nie musimy się obawiać terapii gorącem. Kiedy już przekonamy się do tej formy spędzania wolnego czasu, wtedy warto zainwestować we własną saunę.

Leave a comment