Skip to content Skip to footer

Wybieramy lampy do domu

Budowa czy remont domu to także decyzja o odpowiednim oświetleniu. Dobrze oświetlony dom jest bezpieczny w użytkowaniu. Wybierając lampy pamiętajmy nie tylko o kuchni i salonie, ale także o łazienkach, schowkach i schodach.

Żyrandol, listwa czy plafon?

Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia domu nie należy do łatwych. Trzeba bowiem połączyć komfort użytkowania z wystrojem domu. Dostępne na rynku oprawy i lampy dają spore możliwości. Rozmaitość żyrandoli, plafonów, kinkietów, źródeł punktowych i wielu innych rozwiązań pozwala na dobry dobór oświetlenia. Koniecznie zwróćmy uwagę na barwę światła. Najlepiej sprawdza się światło ciepłe. Przyjrzyjmy się też sposobowi montażu.Nie zapomnijmy o schodach. Specjalne oprawy schodowe pozwolą dobrze je oświetlić, przez co będą bezpieczniejsze. Także do łazienki wybierzmy oprawy, które są specjalnie dedykowane do tych pomieszczeń.

Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne

O ile wybór opraw do pomieszczeń nie stanowi specjalnego wyzwania, to przy oprawach, które będą montowane na zewnątrz musimy zachować szczególną czujność. Koniecznie wybieramy te, które mają odpowiednie certyfikaty i są dopuszczone do użytkowania na zewnątrz. Nie jest ważne, czy będą to oprawy schodowe czy na taras. Powinny być odpowiednio zabezpieczone przez czynnikami atmosferycznymi. Oświetlenie schodów zewnętrznych jest ważne, szczególnie zimą, gdy występują zalodzenia czy inna śliskość. Mając dobre oprawy schodowe widzimy niebezpieczeństwo i możemy zachować szczególną ostrożność.

Ciekawe rozwiązania oświetlenia schodowego

Oświetlenie schodów może nadać domowi ciekawego wyglądu. Możliwość zamontowania specjalnych opraw schodowych w postaci taśm ledowych pozwala na wywołanie efektu świecących schodów. Pamiętajmy jednak, aby światło nie było rażące. Można oczywiście zastosować czujnik ruchu, aby światła włączały się i wyłączały tylko w razie potrzeby.Bardzo klimatyczne może być podświetlenie poręczy. Delikatne, rozproszone światło, miękko rozjaśniające mrok schodów, zachwyci na pewno każdego. Jednocześnie użytkowanie schodów będzie o wiele bezpieczniejsze.