Skip to content Skip to footer

Wybieramy materac

łóżka do sypialniWybór łóżka do sypialni do jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie meblowania mieszkania. Warto więc zastanowić się, czym powinien charakteryzować się materac, na którym będziemy spać przez wiele lat.

Czym grozi źle dobrany materac? Bóle kręgosłupa, dokuczające zmęczenie mięśni karku czy zwykłe niewyspanie to tylko niektóre z dolegliwości. Z czego wynikają? Przykładowo, na zbyt twardym materacu powstaje pusta przestrzeń między nim, a kręgosłupem. Zbyt miękki sprawi, że ciało będzie się za bardzo zapadać. Dlatego właśnie, decydując się na zakup łózka do sypialni, trzeba koniecznie pomyśleć o odpowiednim materacu.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego materaca? Przede wszystkim jego rodzajem. O ile łóżka do sypialni są skonstruowane mniej więcej podobnie, z materacami jest inaczej. Tradycyjne nazywane są bonellowymi. To prosta konstrukcja, w której sprężyny są ze sobą połączone. Cena takich materacy jest niska, podobnie jak komfort snu. Przykład ? dwie osoby śpiące na jednym materacu będą mocno odczuwały swoje ruchy.

Materace sprężynowe kieszeniowe to rozwinięta koncepcja materacy bonellowych. W tym przypadku każda sprężyna znajduje się w osobnym przedziale wykonanym z materiału. Dzięki temu materac jest bardziej elastyczny i cichszy. Im więcej sprężyn, tym lepiej.

Materace piankowe wykonane z pianki poliuretanowej to najtańsze i najmniej trwałe materace. Nawet zdrowe osoby będą się źle czuły śpiąc na nich. Inaczej jest w przypadku materacy lateksowych. Te są bardzo elastyczne i dokładnie dopasowują się do kształtu ciała. Co więcej sam lateks, dzięki swoim właściwościom przepuszczającym wilgoć i powietrze, poprawia komfort snu.

Wybierając materac należy także pamiętać o odpowiednim jego rozmiarze. Dorosła osoba potrzebuje co najmniej 90 cm, żeby wygodnie spać. Węższe materace będą więc niezbyt komfortowe.

Kiedy wybierzemy odpowiedni materac, decyzja o kupnie łóżka sypialnianego powinna być łatwiejsza. Jego wygląd, styl i inne cechy są bowiem ważne, ale jeszcze ważniejsze jest, żeby wygodnie spać.
W poszukiwaniu łóżka i odpowiedniego materaca warto odwiedzić sklep https://idealdesign.pl/lozka-dzieciece