Skip to content Skip to footer

Jak projektować kuchnie na wymiar?

Nawet jeśli wybieramy kuchnie na wymiar, może się okazać, że opanowanie bałaganu będzie trudne jak budowa metra w takim mieście jak Warszawa. Dlatego warto dobrze się przygotować.

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnej kuchni jest poznanie samego siebie. Niezależnie od tego, czy chodzi o kuchnie na wymiar czy meble kuchenne Warszawa sprzedawane w popularnej sieci handlowej, liczy się nasze własne podejście do kwestii gotowania, jedzenia i zmywania. Musimy określić, jak często jemy w domu, co lubimy gotować, a za co raczej nigdy się nie weźmiemy. Jak często robimy zakupy i dlaczego akurat raz w miesiącu? Powinniśmy też zapytać się samych siebie, czy lubimy chomikować rzeczy czy lepiej czujemy się wtedy, kiedy do dyspozycji mamy jeden karton mleka, a reszta spokojnie czeka na nas w sklepie. Od tego, jakie są nasze potrzeby, przyzwyczajenia i oczekiwania zależy kształt naszej kuchni. Tak samo, jak od tego, jakie są kierunki przepływu ludności zależy kształt komunikacji w takim mieście jak Warszawa.

Jedną z zasad, którą można kierować się przy projektowaniu kuchni jest zasada trójkąta. Ci, którzy budują kuchnie na wymiar powinni wiedzieć, o co chodzi. Wierzchołki trójkąta tworzą najważniejsze elementy wyposażenia kuchni: zlew, kuchenka i lodówka. Jeśli naszkicujemy sobie taki trójką w wyobraźni, zobaczymy, że jego boki oznaczają drogę, którą porusza się osoba przygotowująca posiłki. Ponieważ każdy dodatkowy centymetr pomnożony przez tysiące godzin spędzonych w kuchni daje dodatkowe kilometry do przejścia, trzeba dobrze wszystko zaplanować. Przyjmuje się, że długość boku łączącego zlew i lodówkę lub kuchenkę nie powinna być dłuższa niż 2,1 m, a tego łączącego lodówkę i kuchenkę ? 2,7 m. Większość polskich kuchni jest na tyle mała, że spełnienie tego wymagania nie stanowi problemu. W blokowej rzeczywistości liczba kroków, które należy zrobić przenosząc coś z lodówki do zlewu ograniczona jest do dwóch, góra trzech.

Urządzając kuchnię warto też pomyśleć o tym, jak duży powinien być blat. To ważna sprawa ? łączna długość wszystkich płaskich powierzchni, na których można przygotować posiłek powinna być większa niż 2 m. Minimum w przypadku blatu, na który odstawiamy garnki to 40 cm.

Powyższe przykłady pokazują, że kuchnie na wymiar to skomplikowana materia. Dlatego dobrze jest wszystko sobie przemyśleć przed rozpoczęciem inwestycji.