Skip to content Skip to footer

Jak wykorzystać grę świateł w salonie?

Każdy salon może wyglądać jak z okładki magazynu o urządzaniu wnętrz. Jednak nie oznacza to, że w każdym pokoju przyjmie się doskonale aranżacja wnętrza widziana w takiej gazecie. Wbrew pozorom bardzo trudno jest przenieść takie wystroje na grunt normalnego mieszkania, ponieważ zwyczajnie każde mieszkanie jest inne. Mimo to można się wzorować na gotowych wnętrzach adaptując je według swoich potrzeb i pod kątem swojego mieszkania. Od czego warto zatem zacząć?

Grunt to dobre oświetlenie

Nie do każdego pokoju dziennego wpada mnóstwo naturalnego światła. Niektóre pokoje mają tylko jedno okno i będą ciemne przez większość dnia. Inne mogą być umiejscowione na rogu i mieć okna z dwóch stron przez co w pokoju będzie dużo światła, ale za to mało miejsca na meble przyścienne. Tak czy inaczej można w takich miejscach stworzyć przestrzeń funkcjonalną i dobrze oświetloną.

Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można optycznie powiększyć mały salon, albo ukryć niedoskonałości w większym pokoju. Przede wszystkim centralnym punktem oświetlenia są zawsze żyrandole klasyczne, ozdobne, wiszące tuż nad stołem jadalnianym czy na środku sufitu. Takie światło ma za zadanie najmocniej oświetlić całą przestrzeń. Zwyczajne żyrandole do salonu mają kilka żarówek czy punktów świetlnych, które można zapalać dowolnie, aby uzyskać pożądaną moc świetlną, ale też po zapaleniu wszystkich na raz żyrandol powinien rozświetlić cały pokój równomiernie. Dlatego tak ważny jest ten element przy planowaniu oświetlenia. Dodatkowo można ustawić mniejsze lampki na meblach czy stolikach albo w kącie postawić wysoką lampę stojącą. Jednak te elementy mogą też służyć tylko do ozdoby.

Umeblowanie dopasowane do mieszkańców

W urządzaniu wnętrza oprócz oświetlenia kluczową rolę grają też meble. Zasad meblowania jest kilka, ale przede wszystkim warto zachować umiar. Nawet jak mamy duży salon i możliwość wstawienia w nim dużej ilości mebli lepiej ograniczyć się do tych potrzebnych i zostawić trochę wolnej przestrzeni. W ten sposób mieszkanie nie będzie wyglądać na ciasne. Z kolei przy małych mieszkaniach ważna jest pojemność szaf czy wielofunkcyjność mebli. Dlatego dobrze jest do salonu wybrać meble, w których naprawdę można coś przechować, a nie tylko postawić na nich wazon. Tak samo dobrze jest mieć rozkładaną kanapę, na której w razie potrzeby można przenocować gości. Na meblach warto ustawić różne przedmioty dodające wnętrzu ciepła jak zdjęcia, wazon z kwiatami czy też lampki.

Zapoznaj się z oferta lamp i żyrandoli klasycznych na stronie http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace