Skip to content Skip to footer

Z abażurem, czy bez – słów kilka na temat lamp pokojowych

Domowe oświetlenie wcale nie musi być nudne i przewidywalne. Wręcz przeciwnie – ogromna wręcz ilość różnorodnych modeli sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Ostatnio dużo mówi się w tej kwestii o abażurach i ich – rzekomo – słabnącej popularności. Czy jest to prawdą, czy może też szansą na renesans tychże rozwiązań.

Abażur – warto, czy nie?

W abażur były bardzo często wyposażone klasyczne lampy pokojowe. Zresztą jakiś czas temu był on wręcz obowiązkowy. To dzięki niemu oświetlenie pokojowe emanowało bardziej przyjaznym i stonowanym światłem. Nic w tym dziwnego – w dawnych lampach standardem były tradycyjne żarówki, których żarniki były dość jasne. Brak abażura mógłby zatem wpłynąć negatywnie nie tylko na świetlną aranżację wnętrza, ale też (a może nawet przede wszystkim) na komfort życia mieszkańców domu lub mieszkania. Dziś abażur traci na swej roli, gdyż żyrandole i kinkiety coraz częściej produkowane są w oparciu o mniej „agresywne” źródła LED.

Jak abażur prezentuje się w nowoczesnych lampach?

Dawne oświetlenie pokojowe składało się najczęściej ze źródła światła i szklanego lub plastikowego abażuru. Dziś nowoczesne lampy pokojowe również posiadają wmontowany abażur, ale zwykle ma on formę osłony wykonanej ze specjalnej, delikatnej tkaniny. Takie rozwiązanie ma zresztą wiele zalet. Po pierwsze – jego specyficzna faktura sprawia, że lampa ta prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Po drugie – abażur wprowadza do lampy nieco klasycyzmu, dzięki czemu sprawdza się ona zarówno w starszych, jak i bardziej modernistycznych aranżacjach wnętrz.

A może by tak bez niego?

Prawdę mówiąc, trudno pozbyć się abażuru z typowego oświetlenia pokojowego. Owszem, można znaleźć na rynku np. żyrandole i kinkiety, które już go nie posiadają, ale są to najczęściej modele stworzone dla typowo nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Zrezygnowanie z abażurów wiąże się z pewnym przeredagowaniem aranżacji wnętrza, a to już nie jest taki łatwy i szybki proces.

Podsumowując, w nowoczesnych lampach pokojowych abażur również odgrywa istotną rolę. I choć jego popularność (przynajmniej w dawnej formie) nieco zmalała, to nadal cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli nowoczesnych i klasycznych wnętrz.

Leave a comment