Skip to content Skip to footer

Zakup kuchni- na jakie elementy zwrócić uwagę?

Kuchnia, czyli sprzęt do gotowania jest elementem obecnym w każdym mieszkaniu. Kiedyś wybór nie był zbyt imponujący, ponieważ jako pierwsze na rynku pojawiły się kuchnie gazowe, później zaś na prąd. Dziś można zaś zdecydować się jeszcze na inne sprzęty, takie kuchnia indukcyjna wolnostojąca bądź do zabudowy.

Kuchnia indukcyjna czy gazowa?

To podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać. Wciąż wiele osób nie wyobraża sobie gotować inaczej niż na gazie, ponieważ mówią, że nawet smak potraw różni się od tych przygotowywanych na innych typach kuchni. Z drugiej strony kuchnie indukcyjne wolnostojące, do zabudowy czy nawet płyty ceramiczne to kusząca alternatywa.

Jest tak szczególnie za względu na łatwość czyszczenia płyt innych niż gazowe. Płytę ceramiczną i indukcyjną łatwo jest doprowadzić do idealnego stanu zaś z gazową jest w tym względzie większy problem. Ponadto indukcja pozwala na ogromne oszczędności, a także znaczne przyśpieszenie przyrządzania potraw.

Kuchnia indukcyjna wolnostojąca czy do zabudowy?

To kolejny dylemat. Kuchnie indukcyjne wolnostojące można postawić w dowolnym miejscu, sprawdzą się na przykład w mieszkaniach wynajmowanych i dla osób, które często się przeprowadzają i chcą sprzęt zabierać ze sobą. Nie trzeba dopasowywać do nich mebli.

Z drugiej strony płyta do zabudowy prezentuje się niezwykle estetycznie i pozwala dobrze wykorzystać miejsce w kuchni, ponieważ piekarnik można wtedy zamontować w innym miejscu. Można zakupić płytę na przykład z dwoma polami grzewczymi, dzięki czemu stworzy się wygodne miejsce do gotowania nawet w małej kuchni.

Na jakie inne kwestie zwracać uwagę?

Na pewno kuchnia gazowa jest tańsza niż indukcyjna, jednakże w perspektywie lepiej jest zainwestować w indukcję ze względu na to, że gotowanie na niej wychodzi taniej, szczególnie jeżeli gotuje się dużo. Kolejna sprawa to kwestia energooszczędności kuchni indukcyjnej. Warto stawiać na nowoczesne sprzęty.

Również marka ma tutaj spore znaczenie. Dobrze jest postawić na sprzęt firmy, która cieszy się dobrą renomą. Jej opinie można na przykład poczytać przed zakupem w sieci.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na Lofra.pl