Skip to content Skip to footer

Północne klimaty

Moda na styl skandynawski przywędrowała do nas już kilkanaście lat temu i wszystko wskazuje na to, że już z nami pozostanie. Jej popularność nie wzięła się znikąd, bowiem skandynawski minimalizm utrzymany w klasycznej chłodnej estetyce znakomicie wypełnia dom i nadaje mu nowego blasku. Szczególnie w dziedzinie, jaką są projekty małych kuchni, styl północny może być zastosowany na wiele możliwości.

Wygoda i funkcjonalność

Styl skandynawski opiera się na dwóch podstawowych fundamentach bez których nie mógłby funkcjonować: wygodzie i funkcjonalności. Idealna harmonia tych dwóch wartości zapewnia piękno i swobodne życie tak charakterystyczne dla naszych przyjaciół z północnej Europy. Nie powinniśmy więc iść w stronę montażu jak największej ilości mebli, dekorowania wszystkiego na siłę sztuką czy fikuśnymi płytkami o kolorowych wzorach. Pozwólmy, by to wnętrze stało się sztuką i nie potrzebowało dodatkowych dekoracji.

Styl skandynawski to przede wszystkim jasność. Najlepiej więc nie montować firanek ani zasłon, co zapewnia maksymalny odbiór światła dziennego. Powinno się również pokrywać ściany jasnym materiałem na przykład płytkami czy kamieniem, a meble zakupić również o jasnych barwach i ze szklanymi lub jasnymi blatami.

Drewno i cegła w małych kuchniach skandynawskich

Nie wolno zapomnieć o drewnie, które jest nieodłącznym elementem skandynawskiego stylu. Drewnianych blatów, stołu czy podłogi nie może zabraknąć gdyż to cześć tożsamości państw północy. W małych pomieszczeniach warto jednak wybierać meble wąskie a wysokie i dobrze wkomponowane w ścianę. Powiększa to optycznie pomieszczenie i zapewnia większą ilość miejsca wewnątrz kuchni oraz swobodę przemieszczania.

Również cegła jest ważna w omawianym stylu. W małym kuchennym pomieszczeniu warto zadbać choćby o jej namiastkę – ceglane, białe płytki na fragmencie ściany czy obramowanie okna ceglanym wykończeniem – takie małe akcenty urozmaicają wnętrza i nadają im klimatu.

Odmiany stylu Skandynawskiego

Projekty małych kuchni zaczerpnięte z północy Europy różnią się od siebie. Decydując się na styl duński wybierzemy raczej delikatne romantyczne utrzymane w bieli meble i białe ściany pokryte płytkami bez konieczności stosowania drewna czy cegły. Styl szwedzki będzie natomiast cięższy, więcej będzie tu drewna i kamienia, również meble muszą akcentować ostre kształty mimo utrzymania w białej niewinnej kolorystyce. Wzorując się na architekturze wnętrz finów pozostaniemy w pełni przy drewnianym wykończeniu, dekorując ściany geometrycznymi wzorami.

Wybierając styl do małej kuchni, należy przeanalizować wszystkie możliwości i dobrać ten, który nie tylko pozwoli wygodnie w niej żyć, ale i optycznie powiększy kuchnię, tworząc spokojną oazę domu, gdzie każdy może odetchnąć i odpocząć.

Leave a comment