Skip to content Skip to footer

Jak dbać o kołdrę antyalergiczną?

Wysokiej klasy kołdra antyalergiczna stanowią dla wielu osób spory wydatek. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja, która przedłuża trwałość tekstyliów. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością ułatwią alergikom codzienne życie. Jakość snu jest bezpośrednio uzależniona od posiadanej pościeli.

Systematyczne wietrzenie

Kołdry antyalergiczne powinny być systematycznie wietrzone, gdyż tylko wtedy utrzymują one pożądaną świeżość. Okno w sypialni należy otwierać każdego dnia – nie tylko latem, ale również zimą. Regularnie (minimum raz w tygodniu) należy wynieść kołdrę na balon, czy też ogród. Promieniowanie UV sprzyja eliminacji roztocza, które gromadzi się w tekstyliach.

Warto wspomnieć, że łóżko alergika nie powinno być ścielone natychmiast po przebudzeniu. Jest to powszechnie popełniany błąd. Dobrze, jeśli prześcieradło i kołdra nieco „ostygnie” poprzez dopływ świeżego powietrza. Pamiętajmy, że nałożenie na siebie nieco wilgotnych warstw może doprowadzić do rozwoju zarodników pleśni.

Częste zmienianie poszewek

Z oczywistych względów kołdry antyalergiczne powinny znajdować się w poszewkach. Bardzo ważne jest to, aby one również posiadały nieprzeciętne parametry użytkowe. Należy unikać poszewek wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają sprawnej cyrkulacji powietrza. Ponadto mogą one wywołać podrażnienia i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Poszewki kołdry i poduszek powinny być wymieniane minimum raz na dwa tygodnie. W przypadku osób nadmiernie pocących się zaleca się wymianę co tydzień. Wszystko po to, aby utrzymać wysoki stopień świeżości.

Pranie pościeli

Kołdra użytkowana przez alergika powinna być prana w temperaturze około 60 stopni C, jednak wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdują się na metce. Wiadomym jest, że nie każda pościel jest przeznaczona do czyszczenia w warunkach domowych, co stanowi znaczące utrudnienie. Nie każdy może pozwolić sobie na częste wizyty w pralni chemicznej, ponieważ generują one spore koszty. Trzeba o tym wiedzieć już na etapie zakupu produktów.

Kołdrę antyalergiczną należy prać przy użyciu specjalistycznych płynów. Atutem jest fakt, że nie kosztują one majątku, a więc znalezienie odpowiednich preparatów piorących będzie trwać krótką chwilę. Kołdrę dobrze jest wrzucić do pralki raz na kilka tygodni.

Leave a comment