Skip to content Skip to footer

Architektoniczne i inżynieryjne biura projektowe

Wraz z rozwojem technologii ludzie zaczęli mieć większe oczekiwania co do tego, jakie funkcjonalności powinny posiadać budynki. Doprowadziło to do powstania wielu biur projektowych działających w segmencie budowlanym, które zatrudniają projektantów, architektów i inżynierów. Zajmują się oni m.in. sporządzaniem profesjonalnych projektów instalacji sanitarnych czy projektowaniem wentylacji do różnych typów budynków.

Inżynieryjne biuro projektowe

Główną odpowiedzialnością inżyniera architektonicznego jest skupienie się na aspektach inżynieryjnych budynku. Osoba w tej roli projektuje mechaniczne i konstrukcyjne systemy budynku, a także odpowiada m.in. za projekty instalacji sanitarnych musi sprostać wyzwaniom wynikającym z systemów elektrycznych i oświetleniowych. Chociaż inżynierowie architektoniczni współpracują z architektami, to ich zadania w biurze projektowym są ściśle inżynieryjne. Obowiązki te przeznaczone są dla osób o silnych umiejętnościach z zakresu nauki i matematyki, którzy są zainteresowani procesem budowania, dzięki czemu są w stanie wykonać np. projektowanie wentylacji.

Architektoniczne biuro projektowe

Dwoma głównymi zadaniami architekta w biurze projektowym są zaprojektowanie budynków i ciągłe zarządzanie bardzo szczegółowymi projektami budowlanymi. Wymagania edukacyjne są większe w tej roli niż w przypadku osób zajmujących się inżynierią architektoniczną. Chociaż licencjat z dziedziny architektury jest minimalnym wymogiem, większość pracodawców preferuje kandydatów, którzy ukończyli studia magisterskie. W wielu krajach szkoły oferujące programy architektury umożliwiają studentom zapisanie się do kilkuletniego studium architektury, ze szczególnym uwzględnieniem historii projektowania, technologii i architektury. Po spełnieniu wszystkich wymagań uczelni studenci mogą kwalifikować się do egzaminu rejestracyjnego dla profesjonalnego architekta.

Wymagania dla architektów i inżynierów

Niektórzy ludzie zaczynają karierę w inżynierii architektonicznej, a następnie kończą szkolenie, aby pracować jako profesjonalny architekt w biurze projektowym. Prace inżynierskie na poziomie początkowym wymagają odpowiedniego wykształcenia. Stopień licencjata w tej kategorii skupia się prawie wyłącznie na zajęciach wymaganych do kariery w inżynierii architektonicznej i minimalnie na ogólnych wymaganiach. Dzięki temu przyszli pracownicy architektonicznego biura projektowego są w stanie wykonać projekty instalacji sanitarnych czy przeprowadzić fachowe projektowanie wentylacji.

Artykuł współtworzony z http://ekozet.pl/