Skip to content Skip to footer

Czym jest system nawadniania ogrodów i jak go zaprojektować?

Posiadanie zadbanego i zielonego ogrodu wcale nie musi być pracochłonne. Tradycyjne podlewanie ogrodu wężem ogrodowym lub konewką odchodzi w zapomnienie, a ich miejsce zajmują nowoczesne systemy nawadniania trawników i rabat. Zapewniają one możliwość zaprogramowania systemu nawadniania w ten sposób, aby o optymalnych porach dnia i w wybranych częstotliwościach nawadniały odpowiednie partie naszego ogrodu. Przyjrzyjmy się bliżej automatycznym systemom nawadniania ogrodów.

Zraszacze ogrodowe

Systemy nawadniania trawników składają się z kilku podstawowych elementów. W ich skład wchodzą przewody instalacyjne doprowadzające wodę do kolejnego elementu instalacji, jakimi są zraszacze do trawy. Cała instalacja sterowana jest za pomocą specjalnego programatora, który pozwala na spersonalizowanie działania systemu. Zraszacze dzielą się na wynurzalne i niewynurzalne. Wśród oferowanych przez sklepy zraszaczy dostępne są modele zraszaczy z głowicą statyczną oraz rotacyjną. Różnorodność modeli sprawia, że możemy dobrać zraszacze do trawy odpowiednie dla swojego ogrodu – w zależności od wielkości działki i rodzaju posiadanych roślin.

Linia kroplująca

Kolejnym rodzajem automatycznych systemów nawadniania ogrodów jest linia kroplująca. Pozwala ona na dostarczenie wody wprost do korzeni rośliny. Stosowana jest zazwyczaj w rabatach, skalniakach i ogródkach warzywnych. Sieci przewodów doprowadzających wodę posiadają otwory, zwane kroplownikami, które dostarczają wodę w odpowiedniej ilości do korzeni rośliny. Są mało widoczne i skutecznie nawilżają glebę wokół roślin, odżywiając je.

Jak zaprojektować automatyczne nawadnianie ogrodów?

Chcąc zaprojektować własną instalację nawadniającą należy przygotować rzeczywisty plan ogrodu. Następnie należy nanieść na plan projekt sieci instalacji wodnej. Na mapie powinny się znaleźć miejsca na zraszacze, wyznaczamy ułożenie przewodów doprowadzających wodę oraz linie kroplujące. W celu sprawdzenia poprawności zaprojektowanej instalacji należy cyrklem zaznaczyć zasięg każdego wrysowanego w plan zraszacza bądź kroplownika. Pozwoli to na uzyskanie pewności co do zapewnienia roślinom odpowiedniego nawodnienia. Warto również podzielić działkę na sekcje i dobrać do nich urządzenia zraszające tylko jednego rodzaju – zraszacze statyczne, zraszacze z głowicą obrotową, mikrozraszacze czy linie kroplujące. Sekcje powinniśmy wyznaczać ze względu na rodzaj roślin rosnących w danej części ogrodu. W jednej sekcji powinny się zatem znaleźć rośliny o podobnych wymaganiach.

Więcej o instalacjach nawadniających dowiesz się na http://zielony-trawnik.pl/