Skip to content Skip to footer

Deska podłogowa – rodzaje drewnianej podłogi

Drewno to zdecydowanie ponadczasowy i popularny materiał wykończeniowy, który świetnie sprawdzi się do tworzenia podłóg. Podłoga z desek potrafi zachwycić wyglądem, dodatkowo zapewniając doskonałe walory użytkowe. Czym różnią się deski i jaki jest koszt drewnianej podłogi?

Rodzaje desek podłogowych

Deski podłogowe możemy rozróżnić ze względu na ich budowę, rodzaj oraz gatunek drewna, z którego powstały. Możemy wyróżnić deski podłogowe jednowarstwowe lub klejone z kilku cieńszych warstw. Natomiast biorąc pod uwagę rodzaj drewna wykorzystywanego do produkcji desek, możemy je podzielić na wykonane z drewna liściastego lub iglastego. Do pierwszej grupy zaliczamy deski dębowe, jesionowe, bukowe czy brzozowe, natomiast do drugiej sosnowe i modrzewiowe. Poszczególne gatunki drewna różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również właściwościami co wpływa na ich zastosowanie.

Podłoga z desek – trwała, odporna na uszkodzenia i ekologiczna

Zarówno parkiety, jak i podłogi drewniane mają szereg zalet, które najlepiej dobierać pod kątem estetyki oraz funkcjonalności. Kierując się aspektem wizualnym, warto wybrać podłogi drewniane, które cechuje ich naturalny charakter, uniwersalność i ponadczasowość, a także istotnym atutem jest niepowtarzalny i przytulny klimat, jaki nadają pomieszczeniu. Podłoga z desek o różnych szerokościach świetnie podkreśli naturalne piękno drewna i wprowadzi wyjątkową atmosferę nawet przy wystroju w stonowanych zimnych barwach.

Zalety drewnianej podłogi

Funkcjonalność drewnianej podłogi jest dużo większa niż w przypadku paneli podłogowych. Takie podłogi są przede wszystkim wytrzymałe, ponieważ deski z litego drewna są grube, co wpływa na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne czy obciążenia. Z uwagi na grubość i gęstość litych desek podłoga zapewnia właściwości izolacyjne. Taka podłoga jest ciepła w dotyku oraz świetnie izoluje od zimna, a także ma właściwości akustyczne. Dużą zaletą jest możliwość renowacji podłogi. Zarówno parkiet dębowy, jak i podłoga z desek o różnych szerokościach nadaje się do odświeżenia. Lakierowanie podłogi z desek minimalizuje widoczność rys lub plam powstałych w trakcie użytkowania. Pomimo że montaż podłogi drewnianej jest trudniejszy i zajmuje więcej czasu niż w przypadku paneli, osiągnięty efekt jest znacznie trwalszy.

Leave a comment