Skip to content Skip to footer

Dywany – pielęgnacja

Wybierając dywan, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim dopasowujemy jego wygląd do reszty urządzanego wnętrza. Jednak na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Jak wybrać odpowiedni płyn do czyszczenia dywanów i prawidłowo je pielęgnować?

Dywan jako element wystroju

Dywany we wnętrzach mogą pełnić wiele istotnych ról. Przede wszystkim sprawiają, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze i bardziej przytulne. Taką rolę spełniają na przykład dywaniki znajdujące się w sypialni obok łóżka.

Dywan może również stanowić intensywny element kolorystyczny w stosowanym wnętrzu. Dekoracyjne dywany we wzory czy też tkane etniczne dywaniki świetnie sprawdzą się jako ozdoba każdego pomieszczenia.

Materiały i wykonanie

Jednak wybierając dywan do naszego wnętrza, musimy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale również jakością i względami praktycznymi. Przykładowo, dobrze jest zdecydować się na dywany zrobione w taki sposób, by można było prać je w pralce. To znacznie ułatwi nam utrzymywanie go w czystości, a w mieszkaniu alergika jest właściwie koniecznością.

Najtańsze dywany są wykonane z włókien sztucznych, takich jak poliester czy akryl. Takie materiały są jednak nietrwałe i szybko się zużywają. Warto zastanowić się nad dywanem wykonanym w całości z włókien naturalnych, takich jak bawełna. Możemy również kupić piękne, wełniane dywany wykonywane tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi.

Pranie i Płyn do czyszczenia dywanów

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dywany są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Dywany zbyt duże oraz zawierające sztywny podkład z tworzywa sztucznego musimy oddawać do czyszczenia w pralniach. A jak zająć się pozostałymi?

Plamy możemy usunąć odpowiednio dobranym płynem do czyszczenia dywanów, uwzględniając rodzaj materiału. Nie chcemy przecież razem z plamą usunąć barwnika z włókien. Tak samo sprawa ma si z praniem, dywany traktujemy tak samo jak dowolne inne tekstylia, piorąc je na takim programie i z takim środkiem czyszczącym, jaki jest odpowiedni dla materiału.

Leave a comment