Należy mieć świadomość, że oświetlenie awaryjne jest stosowane w trakcie awarii zasilania urządzeń, które są wykorzystywanie w ramach podstawowego oświetlenia. Jego zadaniem jest w najprostszym możliwym ujęciu zachowanie bezpieczeństwa wszystkich osób, które przebywają w określonym pomieszczeniu. Czym dokładnie cechuje się lampa awaryjna?
Gdzie dokładnie powinno być stosowane oświetlenie awaryjne?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że oświetlenie awaryjne powinno być stosowane praktycznie wszędzie, gdzie chwilowa awaria zasilania mogłaby doprowadzić do zagrożenia życia, zdrowia ludzi czy strat materialnych. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami omawiane rozwiązanie musi znajdować się na widowniach sal widowiskowych, salach konferencyjnych, sportowych, audytoriach oraz lokalach o przeznaczeniu rozrywkowym.
Oświetlenie awaryjne musi funkcjonować na drogach ewakuacyjnych wysokościowych, wysokich budynkach użyteczności publicznej czy takich pomieszczeniach, jak garaże, które są oświetlone tylko sztucznym światłem.
Jak powinno zostać wykonane oświetlenie awaryjne?
Zgodnie z prawem budowlanym oświetlenie awaryjne musi być zaplanowane przez projektanta instalacji elektrycznych z odpowiednimi uprawnieniami. Ponadto plan musi być sporządzony zgodnie z wszystkimi obowiązującymi wymaganiami czy normami.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że szczegółowe zalecenia związane z wykonaniem omawianego rozwiązania mogą różnić się w zależności od przeznaczenia poszczególnych budynków, ich powierzchni czy liczby kondygnacji.
Czym powinna cechować się Lampa awaryjna?
Rekomendowane jest przede wszystkim zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że lampa posiada gwarancję jakości.
Nie warto sugerować się tylko ceną. Świetną opcją może być dokładne przeanalizowanie wszystkich modeli znanych firm, a następnie postawienie na lampę ze średniej półki cenowej. Dzięki temu dana osoba będzie miała całkowitą pewność, że nie przepłaciła i nie kupiła produktu niskiej jakości.