Skip to content Skip to footer

Jak wybrać poduszki dekoracyjne?

Twój salon może zaprezentować się znacznie lepiej, jeśli tylko zdecydujesz się na umieszczenie w nim kilku bądź nawet kilkunastu poduszek dekoracyjnych. Niektórym ich wybór może wydawać się sprawą małej wagi, ale jednak warto nad nim trochę pomyśleć, by kupić coś, co faktycznie dopasuje się do wnętrza i podkreśli jego stylistykę.

Jaka wielkość poduszek będzie optymalna?

Tak naprawdę nie ty o niej decydujesz, lecz twoja kanapa. Próbując określić właściwą wielkość dla podusze, należy kierować się długością, szerokością oraz ogólnym wizerunkiem całej sofy. Na klasycznej trzyosobowej kanapie możesz umieścić poduszki dekoracyjne o wymiarach 45×45 cm. Większe (60×60 cm lub 70×70 cm) sprawdzą się przede wszystkim na narożnikach.

Nieumiejętne zgranie rozmiaru poduszek z wymiarami kanapy może doprowadzić do fatalnego efektu. Zbyt małe dekoracje będą wyglądać po prostu dziwnie, a te za duże przytłoczą wnętrze i niepotrzebnie je obciążą.

Na jaki kształt warto się zdecydować?

Klasyka gatunku to dekoracyjna poduszka w kształcie idealnego kwadratu. Jest nie tylko uniwersalna, ale też bardzo wszechstronna, ponieważ znakomicie odnajduje się w roli dodatkowego siedziska dla dzieci czy podpórki dla kręgosłupa – możesz się na niej wygodnie oprzeć, zapewniając solidne podparcie wszystkim częściom pleców.

O kształcie poduszek dekoracyjnych częściowo zadecyduje też typ samej kanapy. Jeżeli bowiem twoja sofa została wykonana z naturalnej lub sztucznej skóry (ma śliską i gładką powierzchnię), najlepiej będzie, jeżeli umieścisz na niej poduchy w kształcie większych wałków, które nie będą się z niej ześlizgiwać ani zjeżdżać.

Z jakiego materiału powinno być wykonane wypełnienie?

Przeglądając różnorodne poduszki dekoracyjne w sklepach, na pewno będziesz skupiać się głównie na ich wyglądzie. Pomyśl jednak także o ich funkcjonalności i ogólnej użyteczności. Na te dwie cechy największy wpływ ma typ wypełnienia.

Zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się wypełnienie naturalne, wykonane w stu procentach z samego pierza. Taki wkład umożliwia stałą wentylację, dzięki czemu nie przemaka i doskonale odprowadza nadmiar wilgoci z powierzchni poduszki. Pierz ma tylko jedną wadę – może uczulać. Jeżeli więc masz w domu jakiegoś alergika, postaw na wypełnienie wykonane z kulki silikonowej.

Poduszki dekoracyjne dostępne są w ofercie vegehome.pl.