Skip to content Skip to footer

Jaką izolacyjność mają okna przesuwne?

Osoby, które chcą skorzystać z olbrzymiego dobrodziejstwa okien przesuwnych powinny zwrócić uwagę nie tylko na walory praktyczne i użytkowe, ale również na parametry dotyczące izolacyjności. Jeżeli okno nie będzie zapewniać dobrej izolacyjności cieplnej, to niestety można stracić wiele pieniędzy na ogrzewaniu mieszkania.

Jak wygląda kwestia izolacyjności w przypadku okien przesuwnych?

Duże okna przesuwne bardzo często wyposażone są w zaawansowane przeszklenia, dlatego też mogą pochwalić się dobrymi parametrami jeżeli chodzi o izolacyjność cieplną. Większość producentów korzysta nie tylko z dobrodziejstwa zwielokrotnionych warstwa szkła, ale również z pomocy specjalnych folii, które znacząco polepszają odporność termiczną.

Producenci korzystają z zaawansowanych technologicznie pakietów szybowych, które oparte są na powłokach niskoemisyjnych, które skutecznie kontrolują przepuszczanie promieni słonecznych. Trzecia dodatkowa szyba znacząco zmniejsza straty ciepła. Pamiętać należy jednak o tym, że tego typu rozwiązania wymagają zastosowania bardziej wytrzymałych ram.

Bardzo wielu producentów stolarki okiennej wolne przestrzenie międzyszybowe wypełnia nietoksycznymi gazami szlachetnymi. Mowa tutaj przede wszystkim o kryptonie i argonie. Gazy te mogą pochwalić się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu można znacząco ograniczyć ucieczkę ciepła w sezonie zimowym.

O czym należy pamiętać?

Izolacyjność okien przesuwnych zależy oczywiście nie tylko od samego oszklenia. Ważną rolę odgrywają również materiały, z których wykonane są ramy. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim sposób połączenia ram z szybami.

Profile wykonane z tworzyw sztucznych i drewna charakteryzują się bardzo zbliżonymi parametrami dotyczącymi izolacyjności. Trzykomorowe okna przesuwne z profilami z PCW 60 mm mogą pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,2-1,8 W/(m2·K).

Warto wspomnieć na końcu o tym, że duże okna przesuwne powinny zapewniać nie tylko odpowiedni poziom izolacyjności, ale również wysokie poziom bezpieczeństwa. Godne uwagi są okna wyposażone w zaawansowane zabezpieczenia antywłamaniowe. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też należy postawić na sprawdzone rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Leave a comment