Skip to content Skip to footer

Lampy pokojowe z jednym czy z wieloma kloszami

Przyjmuje się, że lampy pokojowe to lampy z jednym kloszem lub też lampy żyrandole, w których klosze rozłożone są symetrycznie względem środka lampy. Tymczasem projektanci sięgają po coraz to nowsze rozwiązania, oferując lampy pokojowe, które zaskakują swoją formą lub rodzajem wykończenia.

Pojedynczy klosz nie tylko na jedną żarówkę


Przy wyborze lamp żyrandoli klosze są najczęściej rozumiane jako sposób na efektowne zakrycie źródła światła. Projektanci coraz częściej sięgają po klosze z przezroczystego szkła lub też tworzą uproszczoną konstrukcję z metalowego drutu, w których wnętrzu kryje się pojedyncza żarówka czy świetlówka. Jednak równie istotne jest jej wykończenie – taka żarówka powinna zaskakiwać swoim świecącym wnętrzem i może być stylizowana na tradycyjną żarówkę żarową ze świecącym drutem w środku. Do łask powracają także lampy żyrandole z jednym obszernym kloszem, w którym umieszczono kilka żarówek. Klosze tych lamp zwykle wykonane są z metalu, który może być dodatkowo zmatowiony. Klosze pojedyncze, jakimi wykończono lampy żyrandole, mogą być również wykonane z drewna lub papieru. W przypadku takich kloszy należy jednak wybierać żarówki o mniejszej mocy.

Lampy pokojowe z kilkoma kloszami


Lampa żyrandol z promieniście rozłożonymi kloszami, w których umieszczono dość słabe źródła światła, powoli odchodzi w zapomnienie. Oczywiście część projektantów sięga nadal po lampy z wieloma kloszami, jednak same klosze mogą wyglądać jakby były rozmieszczone dość przypadkowo. W niektórych modelach lamp pokojowych sięga się po przezroczyste szklane klosze o prostym kształcie, przy czym umieszcza się je na przewodach o zróżnicowanej długości, co z kolei wpływa na efekt końcowy oświetlenia. Na podobnej zasadzie oparto również pomysł stworzenia opraw wiszących, w których klosze przymocowane są w równych odległościach do jednego głównego przewodu.

Jeśli we wnętrzu pojawia się stylizowany na klasyczny żyrandol, to musi być ozdobiony dodatkową kompozycją, wykonaną z przezroczystego szkła czy kryształu.

Źródło artykułu: http://lampykemar.pl/.