Skip to content Skip to footer

Małe mieszkanie ? kilka porad

Małe mieszkanieMałe mieszkanie – duży problem. I jak każdy problem wymaga kreatywnego podejścia. Wystarczy trochę pogłówkować i rozwiązanie się znajdzie.

Przykład? Proste triki pozwalające powiększyć optycznie pokój. Pierwszym, dość często zresztą stosowanym, są lustra w przedpokoju. Ważne, żeby zajmowały możliwie dużą powierzchnię. Idealnie, kiedy sięgają od podłogi, po sufit. Takie rozwiązanie sprawia, że odnosimy wrażenie znacznie większej przestrzeni. Z drugiej strony należy unikać takich rozwiązań, które optycznie zmniejszają powierzchnię. Lepiej więc zapomnieć o boazerii czy dużych szafkach na buty i zastąpić je jasnymi ścianami połączonymi z ciemną kolorystyką podłogi i sufitu. Szafki natomiast idealnie jest zabudować.

Tak jak w przedpokoju, tak i w salonie mogą sprawdzić się lustra. Umieszczone w rogach salonu, na wprost wejścia czy na części sufitu sprawiają, że mam wrażenie znacznie większej przestrzeni. Odbijając obraz półek na książki czy stolika pod telewizor przydają pomieszczeniu rozmiaru.

Kolorystyka salonu także powinna być dobrana w taki sposób, aby optycznie jak najbardziej powiększać pomieszczenie. Odpadają więc barwy ciemne, dominujące. Dopuszczalne są jasne lub pastelowe. Ciekawym trikiem może być zróżnicowanie kolorów mebli. Jeśli półki poziome pomalujemy w mocne barwy, będą bardziej wyeksponowane niż podziały pionowe. W ten sposób po raz kolejny uzyskamy wrażenie przestronności.

Kolory mebli to jedno, ich forma ? drugie. Szklany, przeźroczysty stolik będzie niemal niewidoczny, a więc nie ogranicza optycznie przestrzeni pokoju. Z kolei niskie szafki, którymi można zastąpić regały dają poczucie przestronności. Ich górna krawędź mieści się poniżej linii wzroku, więc w pierwszej chwili możemy w ogóle nie dostrzec ich obecności. W przeciwieństwie do wielkich meblościanek, które mogą całkowicie zdominować pomieszczenie. Niskie szafki i komody wykorzystać można także jako miejsce pod telewizor czy sprzęt grający.

Wielu właścicieli małych mieszkań może zadać w tym momencie pytanie ? a co z naszymi rzeczami? W końcu problem z nadmiarem mebli w takich lokalach polega głównie na tym, że nie ma gdzie schować wszystkich rzeczy. Odpowiedź jest zaskakująco prosta ? szafa z drzwiami przesuwnymi. Jeśli zostanie dobrze wkomponowana w ścianę, nie będzie zagracać pokoju. Jednocześnie pozwoli zmieścić wszystko to, co potrzebne do życia.