Skip to content Skip to footer

Popularność blach trapezowych – z czego wynika?

Wykorzystanie blachy w budownictwie jest niezwykle szerokie. Warto przyjrzeć się temu materiałowi nieco bliżej, aby zrozumieć dlaczego budowlańcy sięgają po nią tak chętnie. Należy również pamiętać o różnorodności blach.

Najczęstsze zastosowanie

Generalnie, blachy wykorzystuje się między innymi przy budowie statków czy konstrukcji samochodów. Jest to również jedna z części dużych i ciężkich budynków. Jednakże, szczególnie często po blachę sięgają dekarze, gdy kładą pokrycie dachowe.

W przypadku dachów, najczęściej spotkać można się z blachą trapezową. Jest to generalnie jedna z popularniejszych blach. Cechą charakterystyczną blachy trapezowej jest jej kształt, który jak nie trudno się domyślić przypomina trapez.

Dlaczego blacha trapezowa tak świetnie nadaje się na dach? Ażeby to zrozumieć, należy poznać właściwości stali, która to jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do konstrukcji zarówno blach trapezowych, jak i wszystkich innych.

Mocna ale lekka

Jeśli chodzi o stal, jest to materiał z pozoru pełen sprzeczności. Jednakże, sprzeczności te jak najbardziej przychodzą mu na dobre. Jest to bowiem materiał, który uważany jest za jeden z absolutnie najmocniejszych wśród metali i nie tylko. Generalnie, jedynie niektóre, nieliczne stopy metalowe charakteryzują się większą wytrzymałością.

Na czym polega jednak sprzeczność właściwości stali? Rzecz w tym, że pomimo, iż jest to materiał wytrzymały i twardy, nie jest wcale ciężki. Oczywiście, nie jest to metal tak lekki jak na przykład aluminium. Tym nie mniej, blacha trapezowa wykonana właśnie ze stali nie jest zbytnim obciążeniem dla dachu. Stal natomiast, pod innymi względami zdaje się przewyższać na przykład wspomniane aluminium.

Kiedy korzystać ze stali?

Jak już wspomniano dachy ze stalowych blach trapezowych są spotykane bardzo często. Jednakże, nie wszystkie rodzaje dachów pokrywa się blachą. Świetnie sprawdza się ona, jeśli chodzi o pokrycie dla małych pomieszczeń, z niewielkim i niezbyt wytrzymałym dachem. Przykładem może tu być na przykład ogród zimowy przy domu, czy też wiata garażowa. Jednakże, rzadko kiedy możemy zobaczyć, aby blacha stanowiła pokrycie domu jednorodzinnego.

Wydaje się, że są dwa powody, dla których blachy trapezowej raczej jednak nie kładzie się na dachach budynków mieszkalnych. Po pierwsze, wiele osób uważa, iż po prostu nie jest to materiał, który wystarczająco dobrze się prezentuje. Po drugie natomiast, w czasie deszczu czy gradu, uderzające o dach krople niewątpliwe bardzo irytują mieszkańców.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal