Skip to content Skip to footer

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie są koszta?

Posiadanie domu jednorodzinnego na przedmieściach lub daleko za miastem wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. W największym stopniu odczuwają je zazwyczaj ludzie, którzy urodzili się w mieście – zasypianie bez jakiegokolwiek hałasu za oknem i świeże powietrze będą dla nich niemal porównywalne do narodzin na nowo. Ludzie zachłyśnięci wizją takiego życia zapominają jednak niestety o tych bardziej nieprzyjemnych aspektach, takich jak na przykład wywóz śmieci czy usuwanie nieczystości – za obie te usługi musimy uiszczać przymusową opłatę. O ile nie istnieje alternatywa dla wywozu śmieci przez firmę zatrudnianą przez Radę Gminy, tak w przypadku nieczystości mamy już bardzo ciekawą, dodatkową opcję.

Oczyszczalnia ścieków w warunkach przydomowych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to temat dosyć egzotyczny dla mieszkańców naszego kraju. Oczyszczalnia ścieków kojarzy się w końcu zazwyczaj ze słusznych rozmiarów ośrodkiem, w którym panuje niezbyt przyjemny zapach, ale w wersji domowej jest to zupełnie inne zagadnienie, będące znakomitą alternatywą dla szamba. Jej wielkość w żadnym razie nie jest jakkolwiek ujednolicona – jest organizowana indywidualnie pod potrzeby wszystkich mieszkańców zamieszkałych w domu jednorodzinnym. Przyjęło się zakładać, że przeciętny człowiek używa w ciągu doby około stu pięćdziesięciu litrów wody. Dodając do tego fakt, że ścieki muszą przebywać w osadniku przez co najmniej trzy dni, by je w pełni oczyścić, konieczne jest już około pięciuset metrów sześciennych miejsca pod naszą oczyszczalnię. Mieszkańców jest zazwyczaj trzech lub czterech, więc trzeba tę liczbę stosownie przemnożyć. Producent oczyszczalni przydomowych jest jednak zazwyczaj w stanie zorganizować obiekt o dowolnej wielkości. Wielkość jednak jest nierozerwalnie związana z wymaganą do nich dokumentacją. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zależnie od wielkości, wymagają z reguły różnego rodzaju formalności.

Jakie koszta założy producent oczyszczalni przydomowych?

Trudno precyzyjnie określić koszta, jakie pochłonie budowana oczyszczalnia ścieków, bowiem zależą one od zbyt wielu czynników. Orientacyjnie można wymienić kwotę dziesięciu tysięcy złotych, ale nie jest ona jakkolwiek miarodajna. Należy przy tym zauważyć, że jest to inwestycja, która po jakimś czasie bez wątpienia się zwróci – pozwoli nam bowiem zaoszczędzić na kosztach wywozu nieczystości przez zajmującą się tym firmę.

Leave a comment