Skip to content Skip to footer

Skład opału

Opał to niezwykle ważny materiał, o którym regularnie pamiętać musi każdy, kto w domu ma piec czy kominek. Dobrze wybrany opał zapewni nam ekonomiczne źródło ciepła, ten źle dosuszony z kolei przyniesie więcej szkody niż pożytku. Opał dobry jakościowo będzie się palił dłużej, ładnym, równomiernym płomieniem. By kupić ten najlepszej jakości, warto wcześniej znaleźć skład opału (np. skład węgla).

Najlepszy skład opału?

Aktualnie skład opału znajduje się w praktycznie każdym większym mieście. Tego typu punkty znajdziemy też na przedmieściach, a najczęściej zaś na wsiach, gdzie składy opału (a szczególnie składy węgla) są bardzo popularne. Wszyscy, którzy mają w domu piec, kominek czy innego rodzaju urządzenie grzewcze, w którym pali się węglem czy drewnem, muszą regularnie pozyskiwać opał na zimę. Coraz więcej osób decyduje się na mieszkać w domach jednorodzinnych, a tym samym muszą się oni sami zatroszczyć o swoje ogrzewanie oraz odpowiedni materiał grzewczy. Zazwyczaj więc właściciele domów zakup odpowiedniego materiału uzależnią od ceny danego surowca. Z tego powodu decydując się na wybór odpowiedniego opału, nie warto kierować się ceną surowca. Jest to zdecydowanie bardzo istotna kwestia, szczególnie w momencie, kiedy mamy mocno ograniczony budżet.

Opał ze składu

Zakup opału w składzie opału zazwyczaj jest dużo tańszym rozwiązaniem, niż kiedy kupujemy materiał np. w sklepach. W przypadku składu opału, który zwykle zlokalizowany jest na obrzeżach lub w małych miejscowościach, nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z dystrybucją opału, jego transportem i marża sklepu, w którym go kupujemy. Stąd też coraz więcej osób decyduje się nawet na wyprawę w bardziej odległe miejsca, by tylko móc taniej kupić opal w składzie (np. skład węgla).

Na co zwrócić uwagę?

Zakupując opał np. ze składu węgla, znaczenie ma nie tylko jego cena, lecz również jego właściwości, Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zapytać sprzedającego o tzw. kaloryczność danego materiału. Kiedy zakupimy materiał o dobrej kaloryczności, wówczas będziemy mieć pewność, że opalanie naszego domu będzie się po prostu opłacało. Co więcej, pamiętajmy, że rodzaj opału musi być dopasowany do rodzaju pieca oraz jego możliwości grzewczych. Źle dobrany opał może nieodwracalnie uszkodzić piec lub zniszczyć jakieś jego elementy.

Leave a comment