Skip to content Skip to footer

Utrzymanie porządku w domu – jakie akcesoria są niezbędne, żeby zacząć sprzątać?

Kwestia porządku w domu jest bardzo indywidualna. Inni nie mogą się skupić czy odpocząć, jeżeli w domu jest brudno i poszczególne rzeczy nie leżą na swoim miejscu, innym kompletnie to nie przeszkadza. To, czy dla kogoś w domu jest czysto, czy też nie w dużej mierze zależy od naszego poczucia estetyki. Tak czy inaczej, raz na jakiś czas każdy z nas musi wziąć się w garść i posprzątać mieszkanie. Jakie akcesoria są do tego niezbędne?

Czym sprzątać?

Po pierwsze w każdym domu niezbędny jest sprzęt służący do pozbycia się kurzu. Jednym z najważniejszych urządzeń, które można znaleźć praktycznie w każdym domu jest odkurzacz. To urządzenie, które znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Przydarzą się też specjalne ściereczki oraz odpowiedni płyn. Musimy zaopatrzyć się także w mop i Uchwyty do mopa. Takie uchwyty są wymienne, co jest dobrą wiadomością, szczególnie w przypadku posiadania uchwytu do mopa wykonanego z plastiku. Takie bardzo szybko się wyginają i łamią. Najlepsze uchwyty do mopa to takie wykonane z drewna, przy czym przed zakupem warto upewnić się, czy na pewno będzie pasować do naszego sprzętu. Nie można zapomnieć także o zmiotce i szufelce, bo bez nich trudno będzie zamieść podłogę w kuchni czy przedpokoju. Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na wciągnięcie odkurzaczem wszystkich brudów.

Jakie środki czystości kupić?

Wśród naturalnych środków czystości na pewno nie może zabraknąć sody oczyszczonej, której można używać praktycznie do wszystkiego. To doskonały środek do odkamieniania żelazka, czajnika, do umycia umywalki, zlewu, można dodać ją też do prania, jeżeli chcemy wybielić poszarzałe ubrania. Soda oczyszczona sprawdza się w każdej sytuacji i na pewno warto mieć ją pod ręką. Innym środkiem niezbędnym w domu jest ocet, dobrze sprawdzi się także kwasem cytrynowy. Obecnie w sklepach można znaleźć też dużo naturalnych gotowych środków czystości. Chociaż są nieco droższe, to jeśli ktoś chce zrezygnować z chemicznych produktów to jak najbardziej warto się w nie zaopatrzyć.

Jak utrzymać porządek w domu?

Aby utrzymać porządek w domu wcale nie trzeba codzienne poświęcać kilu godzin na doprowadzenie wszystkiego do porządku. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie 20 min dziennie na odłożeniu rzeczy na swoje miejsce oraz starcie kurzu, to w zupełności wystarczy. Najważniejsza jest systematyczność, dzięki temu nie będziemy musieli odgruzowywać domu czy mieszkania, bo po prostu utrzymamy na tyle porządek, że nie będą potrzebne generalne, całodniowe porządki.

Leave a comment