Skip to content Skip to footer

Żyrandol czy lampa – co lepsze?

Im większy wybór, tym trudniej się zdecydować. Ta znana prawda dotyczy również kwestii oświetlenia. Mnogość wielkości, modeli, wzorów i kolorów jakie przybierają lampy żyrandole czy plafony i kinkiety może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać mądrze?

Rola światła

Zanim odwiedzimy sklep z lampami, warto przemyśleć jakiego urządzenia potrzebujemy. Innego rodzaju źródło światła potrzebne będzie w ciasnym przedpokoju, inne w sypialni, a zupełnie inne w salonie. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli ktoś lubi czytać książki w łóżku, powinien oprócz lampy głównej zadbać również o światło punktowe. Takie rozwiązanie pozwoli spełniać swoją pasję, jednocześnie nie utrudniając odpoczynku innym osobom przebywającym w pomieszczeniu. Nie warto również kierować się utartymi schematami, które wskazują jako jedyne właściwe oświetlenie łazienki plafon. Obecnie projektowane są duże salony łazienkowe, w których zarówno lampy żyrandole, jak i plafony będą wyglądać elegancko i spełniać swoją funkcję.

Dopasowanie do aranżacji

Odwiedzając kolejny sklep z żyrandolami można mieć wrażenie, że ilość dostępnych modeli nie ma końca. Tym trudniej dokonać trafnego wyboru. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie dostosowanie urządzenia oświetleniowego do stylu wnętrza. Inna lampa sprawdzi się w surowym skandynawskim salonie, a zupełnie inna w pełnym rustykalnych bibelotów i pamiątek pokoju dziennym.

Warto pamiętać, że ultranowoczesne lampy nie będą korespondować z wieloma aranżacjami. Podobnie jak niezwykle modne, wielkie kryształowe żyrandole. Te zarezerwowane są dla dużych pomieszczeń, w których będą przykuwać uwagę, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza.

Oświetlenie z charakterem

Powyższe wskazówki mogą pomóc w wyborze idealnego urządzenia oświetleniowego. Odwiedzając sklep z lampami warto pamiętać jednak, że niekiedy to właśnie lampa nadaje wnętrzu charakteru a nie odwrotnie. Projektanci zachęcają do podejmowania prób zabawy różnymi formami źródeł światła i łączenia, często wydających się niepasującymi do siebie, lamp z żyrandolami, kinkietami czy oświetleniem punktowym. Nie istnieje wszak zasada, która nakazuje używanie tylko jednego rodzaju oświetlenia. A każdy renomowany sklep z żyrandolami oferuje doradztwo i pomoc w dobrze idealnego źródła światła – niezależnie czy będzie to lampa czy żyrandol.

Leave a comment