Skip to content Skip to footer

Czy warto zamontować saunę fińską w domu?

Od dawna wiadomo, że chodzenie do sauny niesie za sobą nie tylko korzyści zdrowotne, ale jest również doskonałym sposobem na odprężenie się. Z tej przyczyny coraz więcej osób decyduje się montaż sauny fińskiej w domu. Wbrew pozorom nie wiąże się to z ogromnymi kosztami. Co trzeba wiedzieć o saunie fińskiej?

Korzyści płynące z korzystania z sauny

Podnoszenie temperatury ciała sprawia, że poprawia się krążenie, co wpływa między innymi na przyspieszenie pracy serca. Właśnie dlatego korzystanie z sauny jest zalecane osobom mającym problem z układem krążenia. Dzięki działaniu wysokiej temperatury przemiana materii przyspiesza, dodatkowo wraz z potem zostają usunięte toksyny z organizmu.

Warto również nadmienić, że regularne korzystanie z sauny fińskiej pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Ciepło odblokowuje gruczoły i pomaga uregulować wydzielanie sebum, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ilość wyprysków.

Jak korzystać z sauny?

Aby w pełni wykorzystać potencjał sauny fińskiej do domu należy z niej odpowiednio korzystać. Warto zdecydować się na zabieg wieczorem, kiedy dysponuje się odpowiednią ilością czasu na ucięcie sobie drzemki.

Do sauny powinno się wchodzić na 2-3 około 10-15 minutowe seanse. Po wyjściu z sauny należy wziąć prysznic oraz uzupełnić płyny, dobrze wypić litr wody. Seanse należy powtarzać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Sauna fińska do domu – jak to zrobić?

Można zdecydować się na wybudowanie sauny wolnostojącej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją w jednym z pomieszczeń, na przykład w istniejącej już łazience. Ważne jest to, by wybrane pomieszczenie miało posadzkę wykonaną z gresu lub terakoty.

Domowa sauna fińska może mieć dowolne wymiary, jednak należy dobrze przemyśleć jak duża powinna być, bowiem zbyt małe pomieszczenie nie będzie wygodne w użytkowaniu. W saunie najlepiej wypoczywa się w pozycji leżącej, dlatego dobrze, by każdy bok sauny miał przynajmniej 2 m długości.

Wentylacja sauny

Sauna fińska do domu nie zostaje podłączona do wentylacji pomieszczenia, w którym zostanie umiejscowiona. Każda sauna ma swoją wentylację.

Aby wentylacja była odpowiednia konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy ścianami sauny i pomieszczenia, w którym się znajduje. Powinien on wynosić minimum 3 cm.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Leave a comment