Skip to content Skip to footer

Jak urządzić małą łazienkę?

Niewielka łazienka nie musi być niefunkcjonalna, jeśli tylko odpowiednio ją zaprojektujemy. Dowiedzmy się, w jaki sposób jasne kolory, sposób ładowania pralki, kabina prysznicowa prostokątna czy rozmieszczenie półek mogą nam pomóc w urządzeniu przestronnej łazienki.

Kolory i przestrzeń

Każde niewielkie pomieszczenie możemy powiększyć optycznie. Do łazienki wybierzmy jasne płytki – białe, w odcieniach złamanej bieli czy pastelowych. Wszelkie elementy wyposażenia utrzymajmy w podobnej tonacji.

Optycznie powiększyć łazienkę pomoże nam również dobre oświetlenie oraz duże lustro, nie wspominając o tym, że są też praktyczne. Odpowiednie będą żarówki ledowe o białej barwie światła, ponieważ świecą jaśniej, zużywając jednocześnie mniej energii niż tradycyjne.

Wanna czy kabina prysznicowa?

W małej łazience zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Nie musi być ona jednak ciasna i niewygodna; na przykład Kabina prysznicowa prostokątna, o większym niż standardowo brodziku, może być dodatkowo wyposażona w siedzisko i poręcze. Biorąc ciepły prysznic, możemy zrelaksować się równie dobrze, co w kąpieli.

Kabina prysznicowa z siedziskiem jest dodatkowo o wiele bardziej wygodna niż wanna dla seniorów oraz osób z upośledzeniami ruchu. Minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się, a dodatkowo można łatwo do niej wejść i z niej wyjść. Ułatwia również rodzicom mycie dzieci, które już wyrosły z dziecięcej wanienki.

Rozkład pomieszczenia

Dodatkowo kabina prysznicowa prostokątna, w przeciwieństwie do kwadratowej czy na planie części koła, łatwo wpasowuje się w małe pomieszczenie, nie zaburzając proporcji. Podobnie pralka ładowana od przodu może być dłuższa, ale wąska, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce.

Wielu producentów mebli i wyposażenia łazienek zdaje sobie sprawę z zapotrzebowania, dlatego w ich ofertach możemy znaleźć meble łazienkowe o niestandardowych wymiarach lub pomyślane tak, by były wielofunkcyjne. Odpowiednio zaprojektowana szafka może pomieścić o wiele więcej, niż przypuszczamy.

Leave a comment