Skip to content Skip to footer

Sposoby na wyciszenie ścian

Głośny sąsiad lub hałas wpadający przez okno z hałaśliwej ulicy skutecznie może zaprzepaścić możliwość relaksu, nocnego odpoczynku czy pracy. Stajemy się wtedy źli, sfrustrowani i dużo łatwiej wpadamy w irytację i gniew. Z czasem stajemy się również mniej efektywni. W jaki sposób poprawić swoją jakość życia pod tym względem?

Nieco mniej hałasu w mieszkaniu

Najlepszym sposobem jest przede wszystkim wyciszenie ścian. Pod tym pojęciem rozumie się zarówno wytłumienie, jak i wygłuszenie, czyli wszystkie zabiegi, które wpłyną na poprawę dotychczasowych warunków akustycznych. Pewien efekt wytłumienia można już uzyskać przy pomocy odpowiedniej aranżacji sprzętów i dodatków, np. dywanów, tapet czy grubych zasłon, a nawet poduszek dekoracyjnych.

Wygłuszenie, czyli odizolowanie od dźwięków, wymaga zastosowania pewnych materiałów wykończeniowych. Pomocne w tym są na przykład panele ścienne czy specjalne wyciszające okładziny ścienne. Nie są one bardzo inwazyjne, a mogą przynieść dobre efekty.

Wyciszenie ścian przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych

Jednym ze sposób na efektywne Wyciszenie ścian jest zastosowanie popularnych płyt gipsowo-kartonowych. Można zastosować je na ścianach, a także konstruując podwieszany sufit. Dodatkową warstwą pomiędzy płytami jest zastosowana wełna szklana lub skalna, która zwiększa efekt izolacji akustycznej.

Metoda ta nie jest ani szczególnie skomplikowana, ani droga. Jej efektywność zależy także od ilości warstw użytej w środku wełny. Należy także pamiętać o tym, że wszystkie łączenie płyt należy okleić dodatkowo taśmą tłumiącą.

Inne sposoby na komfort akustyczny w mieszkaniu

Oprócz płyt gipsowo-kartonowych istnieją także inne sposoby na komfort akustyczny w mieszkaniu. Są to między innymi specjalne panele akustyczne, które w środku wypełnione są specjalną pianką pełniącą funkcję izolacji.

To często stosowanych metod należą także maty wygłuszające, korek akustyczny czy tapeta akustyczna, które można zastosować na całej ścianie lub tylko jej wybranym fragmencie.

Leave a comment