Skip to content Skip to footer

Lampa retro – jak wybrać modne akcesorium?

Urządzając modne wnętrza, wiele osób zastanawia się nad doborem odpowiedniego oświetlenia. Wśród najpopularniejszych aktualnie stylów wnętrzarskich pojawiają się styl vintage i retro minimalizm. Dlatego też za szczególnie modne uznawane są właśnie lampy retro. Jakie akcesoria można odnaleźć w tej kategorii i jak dobrać odpowiednie do swojego mieszkania?

Modne designy w stylu vintage

Styl retro kojarzony jest głównie z abażurami, mosiądzem i matową czernią. Dopasowana do takiej konwencji lampa vintage może jednak przybierać wiele ciekawych form. Pojawiają się tu akcesoria z osłonami na żarówki w różnych kolorach i wykonanymi z wielu tworzyw. Do popularnych rozwiązań należą modele z metalowym korpusem. Chętnie wybierane są również akcesoria drewniane. Wśród stojących egzemplarzy stołowych można z kolei odnaleźć lampy ceramiczne. Żyrandol retro powinien być modelem wieloramiennym. Dzięki temu nie tylko zapewni równomierne oświetlenie pomieszczenia, ale również będzie prezentował się wyjątkowo okazale. W tej kategorii odnaleźć można modele pozbawione osłon z żarówkami przypominającymi płomienie świec. Ciekawym rozwiązaniem są również żyrandole z niewielkimi abażurami. Najnowsze trendy postulują urządzanie wnętrz w minimalistycznej wersji wspomnianej konwencji. Jaka lampa retro dopasuje się do takiej przestrzeni?

Akcesoria dopasowane do najnowszych trendów

Choć konwencja vintage może być kojarzona z przepychem i dużą ilością dodatków, coraz więcej urządzanych zgodnie z nią wnętrz pozbawionych jest nadmiaru przedmiotów. Żyrandol retro w wersji minimalistycznej może posiadać prostą formę bez dodatkowych zdobień. Chętnie wybierane są tutaj akcesoria na łańcuchach wyposażone w łatwe do czyszczenia osłony ze szkła lub metalu. Stojąca lampa vintage do salonu może posiadać lekką, metalową konstrukcję w barwie czerni lub mosiądzu. W salonach i sypialniach nie powinno zabraknąć miejsc do czytania. Lampa retro w takiej strefie może być akcesorium stojącym lub montowanym na ścianie. Sprawdzą się tutaj akcesoria ze szklanymi i emaliowanymi osłonami oraz geometryczne formy. Dobór oświetlenia posiada ogromny wpływ na funkcjonalność i estetykę aranżacji. Odpowiednio dopasowane lampy vintage podkreślą charakter przestrzeni.

Leave a comment