Skip to content Skip to footer

Mop, czyli prostota, funkcjonalność i różnorodność

Sprzątanie to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Dobrze wysprzątane mieszkanie czy miejsce pracy wymaga od nas często sporego nakładu pracy oraz czasu. Tym bardziej istotne okazują się przyrządy, które nam to ułatwią i w miarę możliwości także przyspieszą. Z pewnością w pierwszej kolejności do tego rodzaju sprzętów możemy zaliczyć mopa.

Krótka historia

Mop to urządzenie niezwykle praktyczne, ale i proste w budowie, więc jego historia sięga bardzo daleko i tak na prawdę streszcza się w zdaniu: od prostej przędzy umieszczonej na kiju, po nowoczesne zestawy do sprzątania z mopem.

Pierwsze ręczne przyrządy do sprzątania przypominające mopy pojawiły się już w XVI wieku oczywiście na statkach, jako podstawowe narzędzie do szorowania pokładu. W domach zagościły jednak dużo później, bo w dziewiętnastym stuleciu w Stanach Zjednoczonych. Z kolei prototyp naszego dzisiejszego mopa został opatentowany pierwszy raz w Europie, a konkretniej w Hiszpanii, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kilka lat temu egzemplarz tego pierwszego modelu został wystawiony na aukcję z ceną wywoławczą wynoszącą bagatela 300 euro.

Różnorodność i szeroki wybór

Na szczęście powszechnie dostępne mopy są dużo tańsze, ale też i dużo bardziej różnorodne. Dziś idąc do sklepu najlepiej wybrać zestaw do sprzątania z mopem, który będzie idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. W końcu przyrząd ten przydaje się zarówno w mieszkaniach jak i zakładach pracy, w których zależy nam na szybkim i skutecznym utrzymaniu czystości podłogi. Podobna różnorodność dotyczy także rodzajów powierzchni, do których możemy stosować ten praktyczny przyrząd.

Współczesne zestawy sprzątające wyposażone w mopy różnią się od siebie zarówno ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi jak i końcówkami urządzenia. Biała i bawełniana, tradycyjnie najbardziej kojarząca się z mopem i najbardziej przypominająca przyrząd z pokładu statku, coraz częściej zastępowana jest nowocześniejszymi rozwiązaniami. Dominują tu przede wszystkim końcówki z tworzyw syntetycznych oraz z mikrofibry, sprawdzające się przy każdym rodzaju podłóg.

Szerokie zastosowanie

Zarówno ta rynkowa różnorodność, jak i chociażby historia Joy Mangano, czyli milionerki, która zbiła fortunę na innowacjach wprowadzonych właśnie do konstrukcji mopa, wskazuje, że jest to dziś podstawowe narzędzie w walce z zabrudzeniami w domach, ale i w przypadku powierzchni przemysłowych.

Zestaw do sprzątania z mopem to podstawowy element każdego profesjonalnego wyposażenia czyszczącego. Stąd też wózki do sprzątania z najróżniejszymi akcesoriami, w tym właśnie z wiadrem oraz z mopem, są niezbędnym elementem każdej przestrzeni handlowej czy usługowej, zwłaszcza takiej, w której stan czystości musi być na bieżąco monitorowany.

Leave a comment