Skip to content Skip to footer

Oświetlenie pokojowe – wybór zależy od naszych potrzeb i preferencji

Przy urządzaniu mieszkania trzeba wziąć pod uwagę metraż, własne preferencje oraz natężenie oświetlenia dziennego. W jasnych, dobrze nasłonecznionych przestrzeniach będziemy potrzebować lampy pokojowej głównie wieczorem, zaś aranżując pokój z niewielkim dostępem do światła, warto zastanowić się nad oświetleniem pokojowym z żarówkami energooszczędnymi.

Lampy pokojowe podłogowe

Do wnętrza, w którym chcemy stworzyć przytulną, wręcz intymną atmosferę dobrze spisze się lampa podłogowa. Jest ona niezwykle funkcjonalna, nie wymaga montażu i można ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce, co szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym zmiany w aranżacji i przeprowadzki. Zapewnia zazwyczaj delikatne, rozproszone światło, dzięki któremu oświetlimy kącik do czytania i stworzymy ciepły, domowy klimat.

Żyrandole i kinkiety

Główne oświetlenie pokojowe zazwyczaj oparte jest na świetle pochodzącym z żyrandola lub lampy sufitowej. Niegdyś te pierwsze kojarzyły się wyłącznie z kryształami i przepychem, a ich ozdobne elementy pasowały swym stylem do wybranych wnętrz. Dziś zarówno żyrandole i kinkiety możemy dostać w nowoczesnym wydaniu. Wykonane z drewna, metalu lub szkła mogą stać się również ozdobą pokoju.

Rodzaj światła

Natężenie oraz odcień światła jest niezwykle ważny. To od niego zależy, w jakim stopniu nasze pomieszczenie będzie oświetlone oraz jak będziemy się w nim czuć. Są osoby, których przytłacza światło żarówkowe w odcieniu chłodnej bieli, inne zaś czują się źle w jasnych wnętrzach oświetlonych ciepłą barwą żarówki. Na większe okazje możemy zaszaleć i wybrać oświetlenie w niestandardowym kolorze takim jak róż, czerwień, niebieski – nie jest to jednak wskazane dla naszych oczu, więc wymiana żarówek na te w odważniejszych kolorach niech będzie tylko okazjonalna.

Jakie oświetlenie pokojowe wybrać?

Wybór oświetlenia pokojowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na dzienne oświetlenie – czy pokój jest słoneczny, czy raczej zacieniony. Zastanówmy się nad tym, do czego będzie nam potrzebne oświetlenie. Czy pragniemy wyczarować romantyczny nastrój, czy potrzebujemy lampy do pracy przy biurku, a może chcemy zapewnić odpowiednią jasność podczas spożywania posiłków przy stole? Po określeniu naszych potrzeb, łatwiej będzie podjąć nam decyzję o kupnie odpowiedniej lampy.

Leave a comment